Veľká koalícia v Rakúsku?

Opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) s 35,7 percentami hlasov tesne zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách. Podľa politológov je najpravdepodobnejšie vytvorenie veľkej červeno-čiernej koalície so stranou Sociálnych demokratov (ÖVP), ktorá získala 35,7 percent hlasov.

 

Krátka správa

Vo včerajších regionálnych voľbách v Maďarsku vládni socialisti (MSzP) premiéra Gyurcsánya utrpeli výraznú porážku, čo ďalej prehĺbilo súčasnú vládnu krízu v krajine. Podľa opozičného Fideszu boli voľby referendom o súčasnej vláde, a preto by tá mala odstúpiť. Gyurcsány výzvy opozície na rezignáciu odmieta.

Zníženie cien ropy prispelo v septembri k poklesu inflácie v eurozóne. Tento mesiac by podľa predbežného odhadu Eurostatu mala dosiahnuť len 1,8 %, čo by bol najlepší výsledok za posledných 3,5 roka. Minulý mesiac bola jej ročná miera ešte 2,3 %.

Prípravy na vstup Bulharska a Rumunska do Európskych spoločenstiev budú pre tieto krajiny znamenať pokračovanie v náročných reformách a úsporných opatreniach, ich prijatie musia sprevádzať opatrenia vrátane monitorovania pokroku v oblasti reforiem v rezorte justície a boji proti korupcii.

Európska únia zvažuje pre porušovanie ľudských práv a nedemokratické praktiky uvalenie obchodných sankcií proti Bielorusku, ktoré zahŕňajú zrušenie práva na nižšie clá pri dovoze do EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA