Vláda chce uzavrieť Pakt stability

Premiér Robert Fico vyhlásil potrebu uzavretia Paktu stability so zástupcami zamestnávateľov a odborovými zväzmi, ktorý by uľahčil splnenie maastrichtských kritérií.

Krátka správa:

Na včerajšej konferencii o spoločnej európskej mene premiér Robert Fico zdôraznil výhody prijatia eura pre Slovenskú republiku. Zároveň sa zaviazal minimalizovať možné negatívne dopady na slovenských občanov. Oznámil taktiež zámer uzavrieť so zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov Pakt stability, ktorý by mal uľahčiť splnenie náročných maastrichtských kritérií.

Nový predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering vyzval vo svojom inauguračnom prejave členské štáty EÚ, aby na pôde OSN bojovali za celosvetové zrušenie smrti. Ďalej zdôraznil potrebu náboženskej tolerantnosti a vyslovil sa za vznik samostatného palestínskeho štátu. Taktiež sa vyjadril k nevyhnutnosti prijatia európskej ústavy a navrhol vytvorenie „Domu európskej histórie“.

Európska komisia sa zaoberala plánom na zvýšenie minimálnej spotrebnej dane na naftu od roku 2012 s cieľom zjednotenia rozdielov na vnútorných trhoch jednotlivých členských štátov EÚ. Jeho prijatie bolo stanovené na 28. februára.

Európsky parlament včera schválil v prvom čítaní novelu smernice o odpadoch, ktorým sleduje znižovanie množstva odpadu a jeho bezpečnejšiu a ekologickejšiu likvidáciu.

Bruselský thinktank EU-Russia Centre v spolupráci s poprednou ruskou výskumnou organizáciou The Levada Center uverejnil prieskum, ktorý zisťoval ruský pohľad na európsku demokraciu.

Cyprus podal včera oficiálnu žiadosť na vstup do eurozóny v roku 2008.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA