Vstup do NATO a EÚ si žiada vhodnejšie meno

Západní diplomati vyzvali Macedónsko, aby prijalo kompromisné pomenovanie pre svoju krajinu. Spor medzi Skopje a Aténami však už nie je len prekážkou pre integrovanie sa do NATO a EÚ, ale od pondelka aj dôvodom pre hádku medzi premiérom a prezidentom.

Macedónsky premiér a prezident sa 29. septembra po prílete z USA pohádali kvôli pomenovaniu krajiny. Prezident Branko Crvenkovski obvinil šéfa vlády, Nikolu Gruevskeho, že úmyselne komplikuje rozhovory s Gréckom o pomenovaní krajiny. Spor o oficiálny názov označil za „absurditu“ a dodal, že podľa neho by sa mal bezodkladne prijať kompromis, ktorý navrhne OSN: „Vyzývam premiéra, aby bol v týchto dôležitých časoch pre Macedónsko zodpovedný a dal sa do ďalšieho stretnutia do poriadku: inými slovami, aby sa stal skutočným premiérom.“

Gruevski nezostal prezidentovi nič dlžný a verejne ho obvinil, že by súhlasil aj s pomenovaním „Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko,“ ktoré sa používalo na pôde OSN v roku 1993 a dodnes má negatívnu konotáciu. Po tom, čo bol 1. júna premiér opätovne zvolený, svoju medzinárodnú povesť si podkopáva nielen sporom o pomenovanie krajiny, ale i požiadavkou voči Grécku, aby Atény zabezpečili nadštandardnú ochranu macedónskej menšiny. Grécko varuje, že tieto a podobné požiadavky môžu vážne ohroziť ambíciu krajiny vstúpiť do EÚ a NATO, nakoľko o prípadnom rozšírení sa rozhoduje jednomyseľne. Inými slovami, bez gréckeho „áno“ to nepôjde.

Americký diplomat, Mathew Niemetz, ktorý je mediátorom medzi Gréckom a Macédonskom, predstaví v blízkych dňoch na pôde OSN kompromisný návrh riešenia sporu. Grécke média publikovali dohady, podľa ktorých by sa krajina mohla premenovať na „Severné Macedónsko.“ Uniknuté materiály v anglickom jazyku tiež hovoria o možnosti, že pre označenie národnosti sa nebude viac používať slovo „Macedonian,“ ale „Macedonski.“ Západoeurópski a americkí diplomati vyzvali Skopje, aby kompromis, po tom, čo bude navrhnutý, prijalo.

Problém s pomenovaním krajiny má Grécko, ktorého severská provincia nesie rovnaké meno. Atény, kvôli sporu a neochote Macedónska podvoliť sa, na aprílovom summite NATO v Bukurešti vetovali pozvánku pre Akčný plán pre členstvo. Diplomati v kuloároch tvrdia, že Atény, obrazne povedané, venujú otázke mena väčšiu pozornosť než úvahám, kto bude ďalším prezidentom USA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA