Záhreb by mohol ukončiť prístupové rokovania už budúci rok

Chorvátsko by mohlo ukončiť prístupové rozhovory s EÚ do konca roka 2009 ak splní zostávajúce podmienky, hovorí predbežné znenie hodnotiacej správy, informujú médiá.

Chorvátsko by mohlo dosiahnuť finálnu fázu prístupových rokovaní do konca roka 2009, ak prijme potrebné prípravné kroky“, cituje agentúra Reuters návrh hodnotiacej správy Európskej komisie o pokroku Chorvátska v prístupovom procese. Spolu s ostatnými správami hodnotiacimi situáciu v krajinách západného Balkánu a v Turecku ju Komisia oficiálne zverejní 5. novembra. Do tohto dátumu sa ešte v texte môžu vyskytnúť zmeny.

Podľa agentúry Reuters najmä Francúzsko intenzívne lobovalo proti tomu, aby Chorvátsko dostalo časový plán pristúpenia. Paríž a Berlín okrem toho svorne tvrdia, že žiadne ďalšie rozširovanie Únie nebude, pokiaľ sa neskončí ratifikácia Lisabonskej zmluvy.

S týmto prístupom sa ale nestotožňuje Európska komisia, eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn v interview pre EurActiv.cz povedal, že „rozširovanie nebolo predmetom diskusie, ktorá predchádzala írskemu referendu, takže z neho nemôžeme robiť obetného baránka“. Inštitucionálna reforma a proces rozširovania sú  podľa jeho slov dva paralelné procesy. “Dokonca aj najkratší časový plán predpokladaného vstupu Chorvátska do EÚ je dlhší, než je časový horizont, kedy podľa našich očakávaní vstúpi do platnosti Lisabonská zmluva”, povedal Rehn.

Záhreb zatiaľ uzavrel 4 negociačné kapitoly z celkového počtu 35. Najväčšie ťažkosti má v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ktorý namä v posledných týždňoch zatriasol aj samotnou vládou Iva Sanadera. Do súladu s pravidlami Únie o štátnej pomoci musí dať svoj lodiarsky a oceliarsky priemysel.

Podľa infomácií médií, ktoré mali k dispozícii návrhy hodnotiacich správ, Komisia v prípade Srbska skonštatuje, že by mohlo získať štatút kandidátskej krajiny už na budúci rok. Srbsko dúfa, že sa tak môže stať ešte predtým, ako dôjde k zadržaniu Ratka Mladičia. „Tak ako Amerika ešte nezadržala Bin Ládina, ale skúša to, my tiež robíme čo môžeme“, cituje kanál euronews srbského ministra vnútra. Komisia pochváli tiež novú proeurópsku vládu, ktorá vzišla z predčasných volieb aj vydanie Radovana Karadžiča do Haagu. Konštatuje však zároveň, že situáciu v Srbsku ako aj vzťah k EÚ do veľkej miery poznačilo jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova.

Horšie je na tom Macedónsko. Komisia podľa všetkého opäť neodporučí začať s touto krajinou prístupové rokovania, napriek tomu, že Skopije je kandidátskou krajinou už od roku 2005. Správa vyčíta krajine, že nesplnila politické kritériá, problémom boli najmä násilím poznačené predčasné voľby, ktoré sa konali tento rok. Macedónsko na druhej strane značne pokročilo v plnení podmienok pre liberalizáciu vízového režimu s EÚ, najmä zavedením biometrických pasov.

Turecku správa Komisie odporučí urýchliť tempo reforiem, ale pochváli ho za zlepšenie vzťohov s Arménskom a za jeho príspevok k stabilizácii na Kaukaze.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA