Zaplavia Britániu Bulhari a Rumuni?

Podľa novej správy môže Veľká Británia očakávať prílev až 300 tisíc pracovníkov z Bulharska a Rumunska, ak Londýn nesprísni imigračné pravidlá.

Krátka správa

Tesne pred vydaním správy Komisie o prístupových perspektívach Bulharska a Rumunska lobistická skupina Migration Watch vydala správu, podľa ktorej by sa do Veľkej Británie z oboch balkánskych krajín mohlo počas nasledujúcich 20 mesiacov prisťahovať až 300 000 pracovníkov, ak Londýn nesprísni imigračné kritériá.

Veľká Británia patrí medzi staré členskí krajiny, ktoré pracovníkom z nových členských krajín Únie umožňujú voľný prístup na svoje pracovné trhy. Migration Watch tvrdí, že z Bulharska a Rumunska je možné očakávať „významnú migráciu“ – v obe krajiny sužuje vysoká nezamestnanosť (10% v Bulharsku a 8% v Rumunsku) – „ak bude Británia opäť jedinou veľkou krajinou EÚ, ktorá nezavedie prechodné obdobia.“

Migration Watch v správe, „vychádzajúcej z metodológie britskej vlády,“ uvádza, že „je tiež potrebné uzavrieť systém sociálnych dávok [ako pred posledným kolom rozšírenia v roku 2004], aby sa predišlo sociálnemu turizmu”.

Vstup Bulharska a Rumunska do EÚ, predbežne naplánovaný na 1. január 2007, prinesie do Únie ďalších 30 miliónov ľudí. V roku 2004 sa do Veľkej Británia presťahovalo celkove 580 000 ľudí, čo je nárast oproti 513 000 v roku 2003.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA