Záťah na európske inštitúcie

Belgická polícia včera ráno v rámci simultánnych razií v štyroch štátoch EÚ prehľadala priestory Európskeho parlamentu a Európskej komisie.

Krátka správa:

Akcia bola súčasťou vyšetrovania korupcie na úrovni EÚ kvôli podozreniu z porušenia zákona o verejnom obstarávaní, konkrétne by malo ísť o porušenie pravidiel pri tendroch ohľadne výberu budov pre delegácie Európskej komisie v zahraničí a ich bezpečnostného vybavenia. Stopäťdesiat policajtov počas nej vykonalo raziu v tridsiatke budov, zhabalo viacero dokumentov a zadržalo niekoľko osôb. Komisia deklarovala plnú spoluprácu pri vyšetrovaní, na ktorom sa spoločne podieľa belgická, francúzska, luxemburská a talianska polícia.

Členské štáty EÚ majú rôzne postoje k americkým plánom postaviť v Česku a Poľsku základne protiraketového dáždnika. Diskusia  sa v posledných dňoch zostruje aj v súvislosti s očakávaním konečného rozhodnutia zo strany Česka a Poľska. Slovensko má k umiestneniu radarov v susedných krajinách odmietavý postoj.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana chce na Summite Ligy arabských štátov, ktorý sa dnes začne v saudskoarabskom Rijáde, vyjadriť plnú podporu pre oživenie arabského mierového plánu.

Grécko sa obrátilo na Európsku centrálnu banku so žiadosťou o nahradenie jedno- a dvojeurových mincí bankovkami. Takéto opatrenie by podľa neho malo psychologický efekt a pomohlo by stabilizácii cenovej hladiny v eurozóne.

Európska únia včera schválila sankcie proti Severnej Kórei na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa týkajú zákazu predaja a vývozu všetkého materiálu, ktorý by mohol Pchjongjang využiť vo svojom jadrovom programe.

Minister financií SR Ján Počiatek ohlásil v súvislosti so záverečnou fázou príprav na vstup do eurozóny zintenzívnenie spolupráce Slovenska s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák v Lisabone slávnostne prevzal softvér, ktorý zabezpečí Slovensku prístup do Schengenského informačného systému (SIS I+).

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan včera vyzval Európsku úniu, aby vyjadrila jasný postoj k otázke členstva Turecka v EÚ.
 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA