Zomrel Rugova – Kosovo je bez vodcu

Hľadá sa nasledovník kosovského prezidenta Imbrahima Rugovu, ktorý zomrel 21. januára na rakovinu pľúc. Začatie rokovaní o budúcom statuse provincie pod patronátom OSN bolo posunuté na február.

 

Krátka správa

Smrť kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu 21. januára tesne pred plánovaným spusteným kosovsko-srbských rokovaní pod záštitou OSN o statuse provincie zanechala v krajine vákuum, ktoré vzbudzuje obavy z politických nepokojov. Začatie rokovaní, ktorým bude predsedať fínsky sprostredkovateľ EÚ Martti Ahtisaari, bolo odsunuté na február.

Niektorí politickí lídri, medzi nimi predseda Komisie José Manuel Barroso a šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, vyjadrili sústrasť a pochvalne sa vyjadrili o úsilí 61-ročného prezidenta o nájdenie mierového riešenia kosovského konfliktu. OSN, pod správou ktorej sa Kosovo nachádza od roku 1999, vyzvala k zachovaniu pokoja a jednoty.

Literárny vedec Rugova sa objavil koncom 80. rokov ako líder nenásilného hnutia odporu proti srbskému režimu Slobodana Miloševiča, ktorý zrušil autonómiu srbskej provincie Kosovo a utláčal kosovských Albáncov. Po vojne medzi NATO a Miloševičovým Srbskom v roku 1999 bol Rugova v roku 2002 zvolený za kosovského prezidenta. Mal stáť na čele delegácie kosovských Albáncov počas rokovaní o konečnom statuse provincie pod patronátom OSN, ktoré mali začať 25. januára vo Viedni.

Rugova bol vnímaný ako umiernený líder kosovských Albáncov. Západné kruhy sa obávajú, že jeho smrť vyvolá fragmentáciu a radikalizáciu na strane kosovských Albáncov.

Pohreb Rugovu sa uskutoční po piatich dňoch štátneho smútku 26. januára.

Post prezidenta nateraz prevzal 61-ročný predseda kosovského parlamentu Nexhat Daci. Voľba nového prezidenta pribehne do troch mesiacov.

Väčšinová populácia etnických Albáncov požaduje nezávislosť od Srbska, zatiaľ čo Belehrad trvá na tom, aby provincia zostala súčasťou Srbska. Kosovský premiér Kosumi začiatkom januára vyjadril presvedčenie, že Kosovo získa nezávislosť od Srbska do polovice tohto roka. Srbský prezident Boris Tadič však vyhlásil: „Nikdy nepodpíšem dokument, garantujúci Kosovu nezávislosť.“ (EurActiv.sk, 16. január 2006).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA