EK udelila ďalší grant slovenskej univerzite

Žilinská univerzita získa takmer 2 miliónový grant z programu Horizont 2020.

Žilinská univerzita získala grant z programu Európskej komisie Horizont 2020 pre projekt pod názvom “Mobility and Time Value” (MoTiV). Podarilo sa to tímu pracovníkov projektu ERAdiate, ktorý je pilotným projektom 7. rámcového programu v rámci iniciatívy EK ERA Chair, informovala Martina Takáčová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing ŽU.

„Som veľmi rada, že projekt v tradičnej oblasti výskumu ŽU, ktorou je doprava, prešiel úspešne hodnoteniami v rámci programu H2020 EK a bude financovaný. Je to výborný výsledok spolupráce nadnárodného tímu projektu ERA Chair – ERAdiate pre inteligentné systémy v doprave na našej univerzite,” uviedla rektorka ŽU Tatiana Čorejová.

Projekt MoTiV s celkovým rozpočtom takmer 2 milióny eur, ktorého koordinátorom je ŽU, bude financovaný v rámci schémy “Výskum a inovácie” počas 30 mesiacov.

Čítajte aj: Z Horizontu 2020 vyplývajú pre Slovensko domáce úlohy

Hodnota času v cestovaní

Cieľom projektu je posunúť úroveň výskumu pre hodnotenie cestovného času prostredníctvom návrhu. Projekt MoTiV študuje a skúma novú oblasť, ktorou je “Hodnota času cestovania”. Jeho výsledky budú využiteľné najmä pre plánovanie dopravy, dopravných inžinierov, ekonómov a riadiace subjekty v kontexte projektov pre lepšie využitie dopravnej infraštruktúry, uviedla Takáčová.

Medzi partnerov projektu patria významné centrá a inštitúcie zaoberajúce sa dopravou a dopravným plánovaním zo Španielska, Portugalska, Belgicka, Švajčiarska a Fínska.

Dáta sa budú zbierať pomocou aplikácie v mobilnom zariadení, ktorú vyvinie konzorcium riešiteľov projektu MoTiV a ktorá kombinuje a spája funkcie existujúcich aplikácií s vytvorením novej pridanej hodnoty pre plánovanie dopravnej infraštruktúry, doplnila Takáčová.

 

Slovensko v programe Horizon 2020

Program Európskej komisie Horizont 2020, ktorý financuje výskum, technologický vývoj a inovácie, udelil na Slovenku od svojho začiatku v roku 2014 granty vo výške takmer 63 milióna eur.

Horizont 2020 zvyšuje rozpočet

Spomedzi krajín EÚ je Slovenská republika na 22. mieste v podiele rozpočtu krajiny na programe. Najúspešnejší ostávajú výskumníci z krajín ako Nemecko, FrancúzskoŠpanielsko.

Čítajte aj: Európska rada pre výskum udelila 540 miliónový grant 231 vedcom

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA