Europoslanci nepodporia vznik EIT bez „dôveryhodného“ rozpočtu

Výbor EP pre priemysel si počká na realistický návrh rozpočtu pre Európsky inštitút technológie (EIT) z dielne Komisie a Rady EÚ predtým, ako sa pustí do schvaľovania tejto inštitúcie počas Plenárneho zhromaždenia na jeseň tohto roku.

Krátka správa

Europoslanec a spravodajca Výboru EP pre priemysel Reino Paasilinna po tom, čo Výbor 9. júna 2007 schválil jeho správu, vyhlásil: „Európsky parlament teraz urobil svoju časť práce, čo sa týka návrhu Európskeho inštitútu technológie.“

Zámer Európskeho parlamentu je hlasovať o návrhu počas Plenárneho zasadnutia na jeseň 2007. Paasilinna však dodal, že „predtým, ako môžeme prijať návrh v plenárke, musíme mať istotu, že je za ním stabilný finančný koncept“, čím vyzval Komisiu a Radu EÚ k skorému predloženiu „realistického riešenia rozpočtu“.

Európsky parlament usiluje o to, aby bol EIT financovaný z „nových“ peňazí a stavia sa proti všetkým návrhom, ktoré ho chcú financovať na úkor iných rovnako dôležitých programov na podporu inovácií a konkurencieschopnosti. Europoslanci hlasovali taktiež počas zasadania Výboru pre priemysel za zmenu názvu z Európskeho inštitútu technológie na Európsky inštitút inovácie a technológie.

Z diplomatických zdrojov je známe, že Rada EÚ už rokuje o rozpočtovom výhľade pre túto inštitúciu v rámci diskusie o rozpočte EÚ na rok 2008.

Rada EÚ schválila návrh Komisie na pridelenie 308,7 mil. eur z komunitárnych peňazí na počiatočnú fázu vzniku  EIT na roky 2008 až 2013. Nemenovaný diplomat povedal: „Pravdepodobne bude časť týchto peňazí pridelená pre EIT z rozpočtu na rok 2008.“

Ministri financií EÚ budú diskutovať o rozpočtovom balíku na rok 2008 v piatok 13. júla 2007. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA