Francúzske reformy pod tlakom protestov

Vo Francúzsku hrozí generálny štrajk – premiér de Villepin odmietol ustúpiť pod tlakom týždeň trvajúcich verejných protestov zo svojich reformných plánov.

 

Pozadie

Francúzsky premiér de Villepin nastúpil do úradu so sľubom zlepšenia podmienok pre vytváranie nových pracovných miest. Jeho návrh na zavedenie CPE, „prvého pracovného kontraktu“ – špeciálnej úpravy pracovnoprávnych vzťahov určenej pre ľudí mladších ako 26 rokov, ktorá uľahčuje zamestnávateľovi prepúšťanie takýchto pracovníkov počas dvojročnej skúšobnej doby – ho postavila pod tlak verejných protestov. Pre de Villepina je to zásadný politický test vzhľadom na jeho prezidentské ambície v blížiacich sa voľbách (2007).

Na protesty 18. marca vyšlo vo Francúzsku 530 000 až 1,5 milióna ľudí (v závislosti od zdroja informácie), čo v Paríži vyústilo do niekoľkých incidentov rabovania, podpaľovania áut a zrážok s políciou, ktorá odpovedala slzotvorným plynom a zatknutím 167 osôb.

Otázky

Otázka vytvárania nových pracovných miest je kľúčová pre obnovenú Lisabonskú stratégiu. V minulom roku prebiehala v celej EÚ intenzívna debata o najlepšom prístupe. Ako cesta vpred sa stal často citovaným severský model „flexikurity“ – kombinácia nízkej ochrany pracovných miest (uľahčené prijímanie a prepúšťanie pracovníkov) s vysokou podporou v nezamestnanosti a aktívnou politikou na trhu práce.

Na základe tohto modelu sa de Villepin rozhodol riešiť problém nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá je vo Francúzsku na alarmujúcich 23 percentách. Vo všeobecnosti sa mu však nepodarilo postaviť do úlohy záchrancu mladých. Stretol sa skôr s odporom, pretože jeho kroky považujú mnohí za ohrozenie ťažko vydobytých práv.

Podľa najnovšieho prieskumu BVA chce až 60% francúzskych voličov, aby bol zákon o CPA stiahnutý. Podľa iného prieskumu, publikovaného denníkom Liberation 20. marca, ho však 38% ľudí žiada modifikovať, a 35% stiahnuť.

Pozície

Francúzsky premiér Dominique de Villepin má veľké ťažkosti „predať“ svoju reformu francúzskej verejnosti. Podľa neho, ak by ľudia zákon pochopili, podporili by ho ako opatrenie pre vytváranie pracovných miest. „Panoval nedostatok pochopenia pokiaľ ide o metódu (vytvárania pracovných miest), čo ľutujem“, povedal.

Bernard Thibault z odborového zväzu CGT, povedal: „Ak nezaznamenáme žiaden pohyb, v nasledujúcich niekoľkých dňoch navrhneme štrajky.“

Jean-Claude Mailly, ústredný tajomník odborového zväzu Force Ouvriere, povedal: „Premiér je ako pyromaniak, ktorý zapálil údolie a potom sa stiahol do kopcov, aby to pozoroval.“

Na európskom podnikateľskom summite zorganizoval EurActiv 17. marca debatu o reformách trhu práce, na ktorých boli vyjadrené nasledujúce názory:

Maja Wessel, viceprezidentka spoločnosti Honeywell, vyjadrila svoje počudovanie nad protestmi mladých vo Francúzsku. „Zdá sa, že tam existuje veľká averzia voči riziku. Ak sa tak veľmi obávate stratiť stále zamestnanie v tak mladom veku, potom niečo nie je v poriadku“, povedala s tvrdením, že ochota prijímať risk môže byť naučená v rodine alebo škole.

Maria Rodrigues, špeciálna poradkyňa Komisie pre reformy trhu práce, vyhlásila, že flexibilita je potrebná. Podľa nej nemožno vidieť sociálnu ochranu ako záchrannú sieť, ale ako odrazisko k ďalšiemu zamestnaniu. Navrhla zavedenie systému, v ktorom by občania počas svojho života mohli využívať sociálne služby v rámci určitého „kreditu“.

Ďalšie kroky

  • 23.-24. marca sa stretnú v Bruseli lídri EÚ aby diskutovali o realite snáh o oživenie Lisabonskej agendy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA