LUX 2013 vyhrala hudobná love story

Podľa režiséra filmu Felixa van Groeningena je cena LUX skvelá iniciatíva, vďaka ktorej si "pozriete film, na ktorý by ste inak nešli."

Víťazom filmovej ceny Európskeho parlamentu (EP) LUX 2013 sa stal film ‘Broken Circle Breakdown’ o belgickom páre, ktorý sa musí vyrovnať s tragickou stratou.

Parlament udeľuje cenu LUX každoročne s cieľom podporiť európsku kinematografiu a rozpútať debatu o európskych hodnotách a sociálnych otázkach.

Ďalšími dvoma finalistami tohto ročníka ceny LUX boli britský film Selfish Giant (Sebecký obor) režisérky Clio Bernard a Miele (Med), taliansko-francúzsky film režisérky Valerie Golino.

"Rozprávaním príbehu o tom, kým sme alebo kým by sme mohli byť, nám európske filmy pomáhajú vytvárať kultúrne povedomie Európy. Filmoví tvorcovia nepotrebujú nás, európskych politikov, ale my, politici, potrebujeme Vás, filmových tvorcov. Príbehy a emócie môžu pomôcť pri rozvíjaní identity. Európske filmy v nás posilňujú pocit spolupatričnosti v Európe", povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz

Felix van Groeningen poslancom poďakoval slovami: “Je to neuveriteľná česť vidieť, že poslanci Európskeho parlamentu vybrali môj film, pozreli si ho a hlasovali za mňa. Cena LUX je práve preto skvelá iniciatíva – vďaka nej si pozriete film, na ktorý by ste inak nešli. Umožňuje filmom dostať sa do rôznych oblastí a krajín, takže ho môže zhliadnuť mnoho ľudí. A práve preto natáčame filmy."

Verejné hlasovanie je napriek udeleniu ceny stále otvorené, a to na webových a facebookových stránkach ceny LUX. Vylosovaný účastník ankety bude mať príležitosť zúčastniť sa budúcoročného Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary, kde budú oznámené názvy 10 filmov vybraných do súťaže o cenu LUX 2014.

Francúzsko-nemecký televízny kanál ARTE sprístupní od 8. marca na tri mesiace na svojich webových stránkach zadarmo víťazný film ceny LUX 2010, Die Fremde (Cudzinka). Film bude dostupný s titulkami vo všetkých 24 oficiálnych jazykoch EÚ.

Slávnostná ceremónia odovzdania ceny LUX 2013 prebehla 11. decembra v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA