Najviac sa vykráda v Bruseli

Brusel nie je najupršanejší, ale má spomedzi európskych hlavných miest najväčší počet vlámaní na 1000 obyvateľov. Je to jeden z údajov, ktoré odhalil urbánny audit Eurostatu hodnotiaci kvalitu života v európskych mestách.

Tri štvrtiny Európanov žije v mestách. Zvýšenie atraktivity miest a regiónov je jednou z priorít upravnej Lisabonskej stratégie. Vysoká kvalita života priláka biznis aj ľudí. Urbánne štatistiky teda majú svoje miesto. Najnovší audit, ktorý zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat zahrnul do výskumu okrem miest v EÚ aj turecké, nórske a švajčiarske mestá.

Najväčším mestom s takmer 9,9 milióna obyvateľov je Istanbul. Päť z desiatich najrýchlejšie rastúcich miest je tiež v Turecku. Na úplnom vrchole tabuľky je však holandské mesto Almere, ktoré vzniklo len v roku 1984, aby odľahčilo nápor nových prisťahovalcov do Amsterdamu.

Štyri z desiatich miest najviac postihnutých opačným trendom sú v Rumunsku. Najväčší úbytok obyvateľstva ale zaznamenal slovinský Maribor. Najvyšší podiel ľudí nad 65 rokov majú talianske mestá. V prvej desiatke sú s výnimkou Porta a Lisabonu len mestá na Apeninskom poloostrove.  

V tabuľke miest s najväčšou mierou nezamestnanosti je viacero poľských, belgických a rumunských miest. Najmenšia nezamestnosť je v Luxemburgu, nasledujú výlučne britské a nórske mestá.  

Brusel vedie zoznam miest s najvyššou mierou výskytu vlámaní do domácností na 1000 obyvateľov. V Bratislave podľa týchto údajov pripadá 0,9 vlámania na 1000 obyvateľov. Autá sa najviac kradnú v Taliansku. Bez dozoru sa ho neoplatí nechať hlavne v meste Caserta.

Počasie a klíma sú tiež dôležitým ukazovateľom, ktorý ovplyvňuje atraktivitu mesta. Najupršanejším mestom, na prekvapenie mnohých euroúradníkov, nie je Brusel ale nemecké mestá Halle a Kolín, nasledované britskými a írskymi mestami. Najslnečnejšie je portugalské Faro, či turecký Izmir.  

Do kín chodia najčastejšie obyvatelia Luxemburgu, Paríža, Gijónu a tiež španielskych miest. Najväčší počet sedadiel v kinách na 1000 obyvateľov má talianske mesto Ancona. Piatym mestom v temto rebríčku je Trnava s 47,6 kresla na 1000 obyvateľov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA