Britský bulvár obvinil europoslancov z korupcie

Britský Sunday Times zverejnili reportáž o tom, ako si traja poslanci EP vypýtali od novinárov, vydávajúcich sa za lobistov úplatok. Europoslanci mali sľúbiť výmenou za finančný obnos ovplyvnenie kľúčovej legislatívy týkajúcej sa reformy bankového sektora.

V nedeľu (20.3.) prišli britské noviny Sunday Times s tvrdením, že trojica poslancov EP ich reportérom sľúbila, že za patričný finančný obnos pozmenia novelu o reforme bankového sektora.

Kauza vyústila do rezignácie jedného z obvinených, rakúskeho ľudovca Ernsta Strassena, ktorý v rokoch 200 až 2004 pôsobil ako minister vnútra v rakúskej vláde. Strassen, ktorý svoju vinu odmieta, sa vzdal poslaneckého mandátu po výzve šéfa rakúskych ľudovcov Josepha Prölla a zároveň rakúskeho ministra financií. Urobil tak vraj, aby ochránil česť svojej politickej frakcie.

Dôvera je dôležitá

Ďalší poslanec, ktorého meno figurovalo v reportáži je bývalý vicepremiér rumunskej vlády Adrian Severin. Noviny v jeho prípade zverejnili časť emailovej komunikácie, ktorú poslanec viedol s reportérmi, alias lobistami. „Len Vás chcem informovať, pozmeňujúci návrh, ktorý ste si želali, bol podaný včas“, mal napísať Severin. Za svoje služby si vraj naúčtoval 12 tisíc eur.

Severin priznáva, že ho kontaktovali ľudia, ktorí presvedčivo tvrdili, že zastupujú britskú konzultačnú firmu. Súhlasil, že sa stane jedným z jej konzultantov, čo je podľa jeho slov v poriadku, ak neprezradí dôverné informácie. Tvrdí, že žiadny pozmeňovací návrh nepodával, pretože to urobil niekto iný. Potvrdzuje to aj sumár pozmeňovacích návrhov podaných týmto poslancom. 

„Naši občania musia mať v europoslancov dôveru, akékoľvek nemorálne, či neetické jednanie nemôže byť tolerované“, nechal sa počuť predseda frakcie ľudovcov (EPP) Jospeh Daul.

Severin bol podobne ako tretí obvinený, slovinský poslanec a exminister zahraničia Zoran Thaler, pozvaný k predsedovi frakcie Socialistov a demokratov Martinovi Schulzovi.

Schulz považuje obvinenia, ktoré obaja poslanci odmietajú za „vážne“ a vo svojom tlačovom vyhlásení uviedol, že ak sa preukáže, že sú pravdivé, vyvodí z nich dôsledky.

Slovinec Thaler tvrdí, že si od začiatku ľudí, čo ho kontaktovali prevereil, zistil, že ide o podvod. Kedže podľa svojich slov sa už v minulostis tal obeťou diskreditačnej kampane, chcel vraj zistiť, kto stojí za pokusom tentokrát. Arguemntuje, že dohodu o spolupráci nepodpísal, ani neprijal peniaze. 

Tlačové oddelenie Európskeho parlamentu potvrdilo, že inštitúcia začala s vyšetrovaním.

S posilňovaním legislatívnych funkcií Európskeho parlamentu v ňom pribúdal aj počet lobistov. V súčasnosti sa hovorí o počte 15 tisíc. Európska komisia sa nedávno dohodla s Európskym parlamentom na vytvorení spoločného dobrovoľného registra lobistov (Transparency register), v ktorom bolo vo februári tohto roka okolo 3,5 registrácií. Fungovať naplno by mal od mája 2011.

Agendu úpravy lobingu má na starosti slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. „Od mája 2011, kedy by mal začať fungovať spoločný register s Európskym parlamentom, a ja dúfam, že aj s Radou, budeme mať transparentný systém, ktorý funguje v takej sofistikovanej podobe len na troch miestach na svete: v USA, v Kanade a v Bruseli", povedal nedávno v rozhovore pre EurActiv.sk. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA