Cameronovou stranou otriasa korupčný škandál

Britský premiér David Cameron vypovedal vo veci podozrenia z korupčného správania jedného z vysoko postavených členov Konzervatívnej strany.

Petra Cruddasa, ktorý je jedným z pokladníkov strany, prichytili pri tom ako ponúka exkluzívne stretnutie s britským premiérom za ročný príspevok Konzervatívnej strane v hodnote 200 až 250 tisíc libier (približne 300tisíc EUR). „Za 200 až 250 litrov je prvá liga“, povedal Peter Cruddas dvom britským novinárom, ktorí sa vydávali za manažérov z Lichtenštajnska. Celé stretnutie si tajne nahrávali na video.

Pod slovom „litre“ mal Cruddas na mysli „tisíce“ a slová „prvá liga“ znamenajú premiér David Cameron. Cruddas vo videu tvrdí, že po zaplatení príslušnej sumy budú premiérovi môcť položiť „prakticky akúkoľvek otázku akú len budú chcieť“.

Cruddas rezignoval ihneď po tom, ako Sunday Times video zverejnilo. Podľa Davida Camerona je takéto správanie jedného z členov strany „absolútne neprijateľné“.

Cameronova vláda prijala tvrdé úsporné opatrenia, ktoré zasiahli všetky vrstvy obyvateľstva. Cameron preto nechce, aby bola jeho strana spájaná s veľkým biznisom.

„Toto nie je spôsob, akým v Konzervatívnej strane získavame financie. Nemalo sa to stať,“ povedal Cameron. „Zabezpečím, aby prebehlo riadne stranícke vyšetrovanie, ktoré zaručí, že sa také niečo už nikdy nestane,“ dodal.

Tento škandál prišiel v dobe kedy Cameronova vláda čelí kritike ohľadom rozpočtu, ktorý znížil dane pre najbohatších a súčasne zmrazil daňové úľavy pre dôchodcov. Zníženiu daní sa dočkali aj nízko-príjmové skupiny, no mnohí Briti majú aj napriek tomu pocit, že sa ich vláda stará iba o bohatých a nezaujíma sa o nezamestnanosť či znižovanie príjmov bežných občanov.

Počas kampane v roku 2010 Cameron vyhlásil, že jedným z hlavných cieľov jeho vlády bude obmedziť lobing veľkých spoločností.

Predstavitelia Labour party volajú po nezávislom vyšetrovaní a požadujú od Davida Camerona, aby sa k tejto záležitosti vyjadril aj na pôde parlamentu.

„Nemôže to byť len vnútorné vyšetrovanie Konzervatívnej strany, ktoré všetko zametie pod koberec,“ povedal líder Labour party Ed Miliband.

„Je to veľmi závažné pre našu demokraciu, pretože pre náš verejný život musíme mať najvyššie štandardy. A to čo sme dnes videli je ďaleko za tými štandardmi, ktoré majú britskí občania právo očakávať,“ dodal Miliband.

Škandál bude mať zrejme vplyv aj na rokovania konzervatívcov, liberálov a labouristov o budúcej forme financovania politických strán. Pokusy o reformu v minulosti zlyhali na neochote konzervatívcov obmedziť výšku príspevkov od bohatých jednotlivcov a nevôli labouristov zaviesť limity pre odbory.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA