EÚ mešká zo znižovaním byrokracie

Plán na zjednodušenie 54 legislatívnych noriem do konca roku 2006 pravdepodobne nebude naplnený. Podľa komisára pre podnikanie a priemysel Güntera Verheugena to pre podnikateľskú sféru znamená pokračovanie vyšších nákladov.

 

Krátka správa

Verheugen, v ďalšom zo svojich výpadov proti bruselskej byrokracii, obvinil úradníkov na Komisii, že „brzdia jeho kampaň na zjednodušenie či zrušenie legislatívnych noriem“. Informuje o tom denník Financial Times.

Verheugen si myslí, že niektorí úradníci nedokázali prijať „novú politickú kultúru“ a stáve veria, že „viac pravidiel“ znamená „viac Európy“. „Ja tento názor nezdieľam“, povedal komisár.

Podľa nových odhadov administratívnych nákladov legislatívy EÚ bude ročné bremeno pre podnikateľskú sféru dvojnásobné oproti pôvodne odhadovaným 320 miliardám eur. „Som netrpezlivý, pretože to považujem za absolútne urgentnú vec“, vyhlásil Verheugen s poukázaním na nové čísla.

DánskoHolandsko, ktoré sa vydali na ambicióznu cestu zjednodušenia vlastnej podnikateľskej legislatívy, sú pomalým pokrokom v EÚ znepokojené. „Plánom Komisie bolo zjednodušiť tohto roku 54 zákonov, zaoberali sa len piatimi. To je alarmujúce“, píču holandský minister financií a dánsky minister podnikania v spoločnom liste.

Nemecká kancelárka Angela Merkel túto iniciatívu podporila a prisľúbila, že sa stane jednou z priorít Nemeckého predsedníctva.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA