Putinova strana vytvorí register pre verejnú správu

Strana „Jednotné Rusko“ vytvorí databázu s asi 50 tisícami mien ruských občanov, spomedzi ktorých bude vyberať adeptov na obsadenie postov vo verejnej správe. Dmitrij Medvedev a Vladimír Putin už listom požiadali všetkých gubernátorov krajov, aby sa pustili do práce.

Ruská verejná správa trpí nedostatkom skúsených a talentovaných ľudí. Prezident Dmitrij Medvedev a premiér Vladimír Putin sa rozhodli situáciu riešiť. Chcú nadviazať na projekt, ktorý bol spustený už minulý rok a ktorého cieľom je vytvorenie databázy ľudských zdrojov vhodných na funkcie v štátnej správe, informuje Financial Times. V uplynulých dňoch preto listom vyzvali všetkých gubernátorov krajov, aby prispeli konkrétnymi menami ľudí.

V súčasnosti má databáza asi sedemtisíc položiek. Medvedev si však nemyslí, že ide o dostatočne vysoké číslo. Zámerom Kremľa je vytvoriť register, ktorý by bol zásobárňou asi 50 tisíc mien ľudí starších než 47 rokov, s dostatočnou kvalifikáciou a skúsenosťami pre obsadzovanie najrôznejších postov vo verejnej správe a štátnom biznise.

Zaujímavosťou zamýšľaného projektu je, že hoci bude slúžiť celej verejnej správe, zastrešuje ho politická strana Jednotné Rusko. Financial Times túto skutočnosť komentuje prirovnaním Putinovej politickej organizácie ku „kvázi štátnej inštitúcii.“ Na druhej strane, premiér a prezident garantujú, že projekt je otvorený komukoľvek.

Práca v ruskom štátnom aparáte bola za cárskych čias spoločenskou výsadou a vecou prestíže. Po príchode komunizmu sa začala spájať s hmotnými výhodami a vyšším životným štandardom – štátni úradníci mohli ľahšie získať dom na vidieku, auto, či prístup do rekreačných zariadení. Po páde železnej opony prestíž byrokratického aparátu upadla ešte viac a talentovaní ľudia dali spravidla prednosť súkromnej sfére alebo odišli za prácou do zahraničia, načrtáva historický vývoj Financial Times.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA