Rumunsko chce odstaviť šéfa protikorupčného úradu

Rumunská vláda zamýšľa odveliť riaditeľa národného anti-korupčného riaditeľstva do Bruselu. Hoci ide formálne o povýšenie, rumunská tlač v tom vidí politické dôvody a tvrdí, že vláde prekážala integrita a nezávislosť úradu. Sám Daniel Morar nový post odmietol.

Vláda v Rumunsku rozhodla, že Daniel Morar, ktorý vedie národné anti-korupčné riaditeľstvo, bude onedlho pôsobiť v Bruseli ako „sprostredkovateľ“ medzi Bukurešťou a Európskou komisiou. Ikona boja proti korupcii nový post odmietla.

Rumunská tlač vníma pokus o odvelenie Morara ďaleko na západ za pokus politickej elity zabezpečiť si imunitu pred vyšetrovaním. Zdroje EÚ podľa agentúry Newsin prezradili, že daný post „nie je odpoveďou na žiadnu špecifickú požiadavku“ Komisie. Medzi riadkami interpretované, je účelovo vytvorený vládou Rumunska.

„Je prekvapujúce, že počas všetkých tých rokov rokovaní o vstupe Bukurešť nepochopila, že to, čo chce Európska komisia, nie je PR, ale výsledky [v boji proti korupcii], teraz viac, než kedykoľvek predtým,“ cituje Newsin nemenovaný zdroj z prostredia EK.

Premiér Calin Popescu Tariceanu vyjadril ľútosť nad Morarovým odmietnurím nového postu. Pre denník Financiarul povedal: „Na prekvapenie, pán Morar odpovedal do dvoch hodín, čo považujem za bizarné.“

Ten, kto obsadí nový, vládou navrhnutý post, bude usmerňovať dialóg v rámci Európskej komisie s ohľadom na otázky súvisiace so záväzkami Rumunska, tvrdí premiér a dodáva, že ak bude práca „sprostredkovateľa“ efektívna, do roka by mohla EK zrušiť publikovanie výročných monitorovacích správ Rumunska. „Tento dialóg je nevyhnutný, pretože musí byť vyvinuté úsilie odstrániť monitoring do dvoch polrokov,“ hovorí Tariceanu.

Bulharsko, ktoré sa spoločne s Rumunskom musí podrobovať monitoringu, sprostredkovateľa s Komisiou nemá, upozorňuje rumunská tlač. Dodáva tiež, že výber Morara na post v Bruseli je sám o sebe dosť zvláštny, nakoľko nehovorí ani anglicky, ani francúzsky.

Agentúra Mediafax dnes (21.8.) informovala, že rumunské Ministerstvo spravodlivosti predstavilo návrh na nahradenie Morara. Kandidátkou na jeho nástupníka by sa mohla stať Monica Serbanescu.

Minulý mesiac obvinila Európska komisia Rumunsko, že sa obúva do boja proti korupcii. Veľkú kritiku si vyslúžili predovšetkým vysokopostavení lídri. Napriek tomu bola pravidelná hodnotiaca správa ku krajine pomerne zhovievavá. Na druhej strane, Bulharsko príde pre zablokovanie prístupu k niektorým európskym fondom o stovky miliónov eur – ide o trest za slabý výkon v oblasti reformy súdnictva a boja proti korupcii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA