EÚ neuznala výsledky komunálnych volieb na Kryme a v Sevastopole

V ruských regiónoch prevalcovala vládna strana opozíciu. Tá zaznamenala úspech len v Moskve.

Hoci celkové výsledky nedeľných komunálnych volieb v Rusku ešte nie sú známe, už teraz je jasné, že vládna strana potvrdila svoju vedúcu pozíciu aj na lokálnej úrovni.

Voľby na rozličnej úrovni sa konali v 82 z 85 regiónov Ruska, okrem Petrohradu, autonómnej republiky Ingušsko a Magadanskej oblasti. 16 regiónov si volilo gubernátorov, šesť ďalších si vyberalo členov zákonodarného zboru, zatiaľ čo doplnkové voľby do Štátnej Dumy sa konali v Kingiseppskom rajóne a Brianskej oblasti.

Po prvý krát od anexie v roku 2014 sa lokálne voľby konali aj na Kryme a v Sevastopole. Európska únia už avizovala, že práve ich výsledky neuzná.

Únia predlžuje sankcie voči Krymu aj Rusku

Posledné voľby pred prezidentskými v marci

Ruské médiá informovali, že vládna strana Zjednotené Rusko bude jasným víťazom. Patriť jej má okrem iného všetkých 16 kresiel gubernátorov.

Liberálni kandidáti ale podľa všetkého ovládli niekoľko významných okrskov v Moskve, dokonca aj ten, v ktorom je registrovaný prezident Vladimír Putin.

Hoci lokálne zastupiteľstvá nemajú v krajine veľkú politickú silu, ich podpora a hlas je dôležitým prvkom podpory pre tých, ktorí majú ambíciu ovplyvňovať aj celoštátnu politiku.

Komunálne voľby boli posledným verejným hlasovaním pred marcovými prezidentskými voľbami.

Ruská armáda: Súčasný stav a perspektívy nasledujúceho desaťročia

Nízka účasť, početné manipulácie

Volebná účasť však bola nízka. Napríklad Moskva podľa štatistík tesne pred zatvorením volebných miestností zaznamenala len 14 až 15 percentnú účasť.

Podľa niektorých komentátorov môže ísť o protestnú reakciu najmä študentov a mladých, ktorých mobilizovali aktivity opozičného lídra Alexeja Navalneho.

Médiá navyše informujú, že v 6 tisícoch volebných staníc došlo až k 500 prípadom podozrenia z manipulácie.

Moskva sa topí v odpade, riešiť to chce prezident

EÚ neuznala anexiu Krymu, neuzná ani voľby

V nedeľu sa po prvý raz v jeho dejinách konali voľby gubernátora aj v krymskom meste Sevastopol. Okrem toho sa v 17 zo 184 tamojších volebných obvodoch konali doplnkové voľby do mestských zastupiteľstiev a v dvoch volebných obvodoch sa uskutočnili voľby do regionálneho parlamentu.

Kvôli ruskej anexii ale výsledky EÚ neuzná. „Európska únia neuznala protiprávnu anexiu Krymu a Sevastopola Ruskou federáciou, a preto neuznáva ani konanie volieb na Krymskom polostrove. EÚ zachováva neochvejnú podporu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny,” uvádza sa vo vyhlásení hovorcu tohto Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Referendum o znovuzjednotení Krymu s Ruskom sa konalo v marci 2014, s vyše 80-percentnou účasťou. Iniciatívu podporilo takmer 97 percent voličov Krymu a 96 percent voličov Sevastopolu. Krátko nato ruský prezident Vladimir Putin podpísal zmluvu o zjednotení a parlament v Moskve ju schválil.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA