Vo Varšave pokračujú protesty proti reforme justície

Vláda chce vymeniť všetkých sudcov, ktorých nevymenoval minister spravodlivosti.

Odporcovia plánovanej reformy poľského súdnictva z dielne vlády včera opäť vyšli do ulíc poľskej metropoly, aby najskôr pred sídlom zákonodarného zboru a následne pred prezidentským palácom dali najavo svoju nespokojnosť.

Účastníci druhej protestnej akcie v priebehu troch dní vytvorili okolo sídla hlavy štátu po 21.00 h svetelnú reťaz. Skandovali slogany ako “Chceme veto” alebo “Slobodné súdy” čítajúc preambulu poľskej ústavy, informovala spravodajská televízia TVN24.

Nutná reforma

Podľa slov premiérky Beata Szydlovej občania očakávajú zmeny v systéme súdnictva a chcú, aby im justičné orgány dobre a čestne slúžili.

Ak ale vládou navrhovaný zákon prejde, Poľsko vymenení všetkých sudcov najvyššieho súdu okrem tých, ktorých do tejto funkcie dosadil minister spravodlivosti.

Poľský parlament chce vyberať väčšinu členov súdnej rady

Poľský prezident Andrzej Duda už pohrozil vetom novely legislatívy, ak poslanci predtým neschvália jeho návrh reformy Národnej súdnej rady, ktorý predložil do parlamentu.

Jeho predloha by mala nahradiť tú z dielne vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá sa podľa kritikov usiluje o ovplyvnenie voľby sudcov.

Znepokojená Únia

Európska komisia „so znepokojením sleduje vývoj udalosti v Poľsku“, najmä v justičnej oblasti, kde navrhované zmeny vo vymenovávaní sudcov najvyššieho súdu vyvolali vo Varšave mohutné demonštrácie opozície, uviedol hovorca EK, Margaritis Schinas.

„V súvislosti s už dávnejšie rozbehnutým právnym konaním proti Poľsku v oblasti porušovania pravidiel právneho štátu udržiava prvý podpredseda Komisie s poľskými orgánmi štruktúrovaný dialóg,“ uviedol Schinas s odkazom na Fransa Timmermansa.

Ten sa snaží, aby politický dialóg s Varšavou vyústil do uspokojivého riešenia situácie v Poľsku. Timmermans chce o priebehu tohto dialógu dnes na zasadnutí kolégia komisárov informovať exekutívu EÚ.

Európsky parlament včera rovnako vydal k poľským vládnym návrhom stanovisko. Predseda Antonio Tajani sa listom obracia na prezidenta Dudu, aby „ďalej zvážil záležitosť a vzal do úvahy tieto znepokojenia“.

Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland rovnako zaslal do Poľska list. Adresovaný predsedovi poľského parlamentu, Marekovi Kuchciňskému, Jagland v liste zdôrazňuje rozhodujúcu úlohu, ktorú zohrávajú najvyššie súdy v demokratických krajinách.

Šéf predsedníckeho tímu: Poliaci viedli V4 v rušnom období

Poľský šéf diplomacie Witold Waszczykowski v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v tejto súvislosti vyjadril nádej, že komisia nepodľahne hystérii. Podľa neho sa „táto diskusia sa len práve začala,“ uviedol Waszczykowski pre médiá a upozornil, že poľská vláda necíti potrebu dozoru zahraničných inštitúcií pri reforme najvyššieho súdu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA