Česko-Slovenské finále študentskej súťaže Imagine Cup 2007

Na vyhlásení výsledkov sa zúčastnil aj európsky komisár Ján Figeľ.

Krátka správa

V polovičke augusta sa uskutoční celosvetové finále mladých programátorov Imagine Cup 2007. Tento rok bude v juhokórejskej metropole Soul. Zúčastnia sa na ňom aj víťazi zo Slovenska a Česka, ktorých v Prahe dekoroval osobne európsky komisár pre vzdelanie, odbornú prípravu, kultúru a mnohojazyčnosť Slovák J. Figeľ.  Víťazmi sa spomedzi šiestich českých a dvoch slovenských tímov stali družstvá študentov z Vysokého učení technického v Brne s projektom SilentBooks a zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave s projektom S.M.I.L.E. Tento rok je témou Imagine Cupu, ktorý každoročne organizuje spoločnosť Microsoft, Predstavte si svet, v ktorom  technológie sprístupňujú vzdelávanie všetkým.

„Projekt S.M.I.L.E. spája výhody interaktívnych vzdelávacích materiálov a populárnych počítačových hier tak, že umožňuje učiteľom jednoduchšie a efektívne transformovať študijné materiály do trojrozmerných vzdelávacích hier, ktoré môžu hrať všetky deti, aj tie so zdravotným postihnutím.,“ hovorí  študent Peter Jurnečka z STU v Bratislave. „SilentBooks pomáha nepočujúcim prijímať informácie v ich rodnom jazyku v znakovej reči,“ predstavil zas český víťazný projekt študent Aleš Šturala z VUT v Brne. „V školách, kde nepočujúce deti nedokážu prijímať informácie v inom formáte ako je znaková reč, môže tento projekt veľmi pomôcť žiakom pri výučbe. Projekt rieši problém ľudí, ktorí môžu komunikovať iba v formou posunkov a nemôžu si bežné informácie zaznamenať, odniesť a študovať napríklad doma,“ dodal.

„Imagine Cup je kľúčovou iniciatívou propagácie Lisabonskej vízie, stratégie a formovania budúcnosti vzdelávania s využitím nových technológií. Potom, ako som videl prihlásené projekty a ako som hovoril so súťažiacimi, som bol potešený, že súťaž ako je táto povzbudila študentov v porozumení potenciálu informačných technológií vo vyučovacom procese,“ vyhlásil na finále Ján Figeľ. „Imagine Cup je najlepšou praxou pre rozvoj inovatívnych a v praxi uskutočniteľných projektov, ktoré pomôžu využiť potenciál informačných technológií v každodennom živote a v kariére študentov.“

„Študenti, ktorí sa zúčastnili na českom a slovenskom finále rozhodne nemusia mať strach o svoju kariéru. Sme radi, že môžeme podobnú súťaž podporovať, pretože aj spoločnosť  Microsoft vidí budúcnosť v znalostnej ekonomike a využívaní najmodernejších technológií,“ zareagovala na Figeľove slová  obchodná riaditeľka pre sektor verejnej správy spoločnosti Microsoft v Českej republike Markéta Bauerová.

Víťazný tím čaká odmena 25 tisíc dolárov. Najúspešnejší finalisti českého a slovenského kola Imagine Cupu 2007 získajú konzolu Xbox 360 a budú im uhradené všetky náklady spojené s účasťou vo finále súťaže v Južnej Kórei.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA