Digitálna gramotnosť pre seniorov i deti

Prezentácia internetu, digitálneho fotografovania a kurzov digitálnej gramotnosti v Bratislave.

Krátka správa

Počas Veľkonočných sviatkov (8. a 9. apríla) uskutočnilo občianske združenie regióny.sk verejnú prezentáciu svojej doterajšej činnosti so zameraním na zvyšovanie digitálnej gramotnosti starších ľudí na jednej a detí na druhej strane. Podujatie sa uskutočnilo v rámci dní otvorených dverí novootvoreného počítačového klubu SENIOR (pre seniorov) a ANIMO (pre deti a mládež). Určené bolo širšej verejnosti so záujmom o internetové služby, digitálnu fotografiu a tvorbu animovaných filmov. Návštevníci získali aj darčeky v podobe časopisov PC REVUE, DIGIREVUE a Ako na počítač s priloženými programami na CD a DVD.

V rámci akcie mali návštevníci k dispozícii zadarmo prístup k vysokorýchlostnému internetu. Pripojenie sponzorsky pre vzdelávanie seniorov a začiatočníkov v práci s počítačom poskytla spoločnosť Slovanet, ktorá už tri roky podporuje prevádzku 1. verejného internetového klubu CENTRUM. Ten sa nachádza v Bratislave na Žabotovej ulici a má už vyše 900 členov, z ktorých mnohí ako dobrovoľníci občianskeho združenia za ten čas vyškolili v kurzoch vyše tisíc záujemcov o ovládanie digitálnych technológií.

Pri prezentácii činnosti Klubu Animo rodičia s deťmi získali aj bližšie informácie o programe denného tábora, ktorý má turnusy počas celých letných prázdnin. Deti si v ňom môžu vyskúšať tvorbu animovaných filmov, alebo sa presvedčiť, že skladať vlastné hip-hop, techno či dance hudobné mixy je vlastne zábava. Návštevníci si počas Veľkonočnej nedele a pondelka mohli pozrieť fotoalbumy z minulých táborov na CD.

Pre staršie vekové ročníky bola zasa určená individuálna prezentácia internetu zadarmo a možnosť prihlásiť sa do kurzu pre začiatočníkov za špeciálne znížené ceny pre dôchodcov a nezamestnaných. Kurz Počítačová akadémia seniorov končí pre úspešných absolventov získaním certifikátu Ministerstva školstva SR. Pre mnohých by mohla byť zaujímavá možnosť stať sa členom klubu a využívať poskytované služby a internet v internetovom klube za cenu dvadsať korún za hodinu. Klub SENIOR bude otvorený denne od 9. do 21.00 hodiny, v sobotu a nedeľu od 15. hodiny.

Jeho prevádzku zabezpečujú dobrovoľníci a nezamestnaní v rámci aktivačných prác, ktorí pomáhajú začiatočníkom zlepšovať ich zručnosti a radia aj pri hľadaní informácií na internete. Záujemcovia môžu ich činnosť podporiť aj poskytnutím dvoch percent z dane z príjmov občianskemu združeniu regióny.sk, ktoré už siedmy rok poskytuje informačnú gramotnosť znevýhodneným občanom (vekom, sociálne, zdravotne) za prístupné ceny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA