Francúzsky minister vsadil na angličtinu. Odborári nesúhlasia

Francúzske Ministerstvo školstva chce „tak skoro, ako to bude možné,“ ponúkať študentom počas prázdnin možnosť učiť sa anglický jazyk. Službu chce ponúknuť bezplatne. Učiteľské odbory s takýmto zámerom nesúhlasia.

Mnohí Francúzi dnes nedokážu plynule komunikovať v anglickom jazyku. Na tento “hendikep dnešného sveta” upozornil francúzsky minister školstva, Xavier Darcos. Chce, aby si francúzski žiaci zdokonaľovali schopnosť komunikovať anglicky v budúcnosti aj počas prázdnin.

„Zámožné rodiny platia za štúdium v zahraničí, ja im, a každému, ponúkam [takú možnosť] práve tu,“ povedal Darcor 1. septembra pre televízny kanál TF1.

Francúzski študenti musia počas svojho vzdelávania povinne absolvovať 700 vyučovacích hodín angličtiny. Hoci to nie je málo, Francúzsko „nevidí adekvátny návrat takto vynaložených investícií,“ tvrdí minister. Jeho víziou je, aby každý Francúz po ukončení povinnej školskej dochádzky bol bilinguálnym občanom, teda aby dokázal bez problémov a plynule komunikovať nielen francúzsky, ale i anglicky.

Ministerstvo školstva chce zriadiť bezplatné prázdninové školy angličtiny. Počas februárových prázdnin sa bude cudzí jazyk vyučovať jeden týždeň, počas letného voľna by malo ísť o dvojnásobne dlhšie obdobie. Paríž je pripravený financovať aj dodatočné hodiny angličtiny po vyučovaní počas školského roka. Keďže pôjde o prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktorýkoľvek žiak sa bude môcť prihlásiť zadarmo.

Vyhlásenia ministra boli odpoveďou na varovanie priemyselníkov, že Európa stráca svoju konkurencieschopnosť najmä pre neschopnosť pracovníkov komunikovať v cudzom jazyku. Ide o odvážny plán, nakoľko krajina a všetky jej vlády sú charakteristické intenzívnou podporou domáceho francúzskeho jazyka, hoci aj na úkor cudzích rečí.

Proti intenzívnejšej výučbe angličtiny sa takmer okamžite postavili učiteľské odbory. „Minister školstva sa čoraz viac stáva ‘extra-kurikulárnym’ ministrom,“ tvrdí Roland Hubert, člen generálneho riaditeľstva SNES-FSU, najväčšej únie učiteľov vo Francúzsku. Dodáva, že minister by sa mal viac zamerať na to, čo obsahujú učebné osnovy a nie vytvárať niečo nad ich rámec.

1 Comment

  • Podľa mňa urobil dobre, keď na to majú peniaze, tak prečo nie. Lepšie ako keby sa mali rozkradnúť niekde v štáte. Samozrejme neviem aká je tam korupcia ale človek súdi podľa seba, v tomto prípade podľa našej krajiny 😀 A pri tom angličtina je podľa mňa najdôležitejší jazyk. Ja sa učím pomocou metódy IMitum a tento kurz sa mi pozdáva, pretože to nevnímam ako biflovanie a niečo násilné. Aj keď na učenie jazyka sa treba rozhodnúť z vlastnej vôle, ináč nepomôže žiadny kurz 🙂 Tu je aj návod ako na to za 1 rok http://www.anglictina-bez-biflovania.sk/ako-sa-naucit-anglicky-za-jeden-rok?a_box=y7x556ws

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA