Ako neskončiť vo väzení

Podľa návrhu Komisie by mali mať občania EÚ, obvinení z drobných trestných činov v inej členskej krajine, možnosť vrátiť sa do svojej vlastnej krajiny a vyhnúť sa tak preplneným väzeniam.

 

Krátka správa

Občanom EÚ, ktorí spáchali trestný čin, aj menej vážny, v inej členskej krajine, hrozí s vyššou pravdepodobnosťou predbežné zadržanie. Trestné orgány sa totiž často obávajú, že ujdú pred stíhaním do vlastnej krajiny.

Komisia sa rozhodla postaviť proti tejto forme diskriminácie. Včera, 29. augusta 2006, prijala návrh európskej legislatívy, podľa ktorej by mali občania EÚ, ktorí spáchali drobný trestný čin v inej členskej krajine, právo vrátiť sa do vlasti. Tam by sa na nich, počas čakania na súd, vzťahovali alternatívne spôsoby dohľadu, ako zákaz cestovania či povinnosť hlásiť sa na polícii.

„Týmto návrhom chce Komisia posilniť právo na slobodu a prezumpciu neviny“, povedal viceprezident Komisie Franco Frattini, zodpovedný za oblasť spravodlivosti a vnútra.

Jeho hovorca Friso Roscam Abbing povedal: „Tento návrh potenciálne pomôže 8000 zadržaným osobám.“ Okrem toho uvoľní miesta v preplnených väzniciach a ušetrí prostriedky vynakladané na starostlivosť o zadržaných.

REKLAMA

REKLAMA