Americký minister zahraničných vecí je na európskom turné

Rex Tillerson navštívi Brusel, Viedeň a Paríž a stretne sa aj so Sergejom Lavrovom.

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Rex Tillerson začal v dnes, 4. decembra päťdňové európske turné, ktoré bude zahŕňať Brusel, Viedeň a Paríž.

Jeho európska „misia“ má okrem iného vyvrátiť špekulácie o tom, že sa ho americký prezident Donald Trump chystá odvolať.

Pre Tillersona ako šéfa americkej diplomacie je to v poradí už siedma návšteva Európy. Jej cieľom je zopakovať záväzok Spojených štátov pre transatlantické spojenectvo a obranu.

Osobné údaje Európanov nemusia byť v Spojených štátoch ďalej ochraňované

Navštívi NATO aj inštitúcie Európskej únie

Tillerson začína svoje turné v pondelok, 4. decembra v Bruseli. Stretne sa s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie, Jensom Stoltenbergom a počas nasledujúcich dvoch dní sa zúčastní na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v bruselskom sídle aliancie.

V utorok, 5. decembra, ešte pred príchodom na ministerskú schôdzku NATO, sa stretne so šéfkou diplomacie Európskej únie Federicou Mogheriniovou a so svojimi rezortnými partnermi z 28 členských štátov Únie. Témou ich rokovaní bude spolupráca pri riešení „hlavných globálnych otázok“.

Slovensko bude na oboch stretnutiach zastupovať štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

USA opúšťajú UNESCO kvôli Izraelu

Vo Viedni aj s Lavrovom

Vo štvrtok (7. decembra) sa Tillerson vo Viedni zúčastní na ministerskom zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), zíde sa so svojím rakúskym kolegom Sebastianom Kurzom a vo Viedni je naplánované aj jeho stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, v rámci ktorého chcú obaja diplomati prebrať vývoj kríz v Severnej Kórei, v Sýrii a na Ukrajine.

Poslednou Tillersonovou zastávkou bude Paríž, kde hlavnou témou diskusií s jeho partnermi bude „úzka spolupráca v oblastiach spoločného záujmu na celom svete“ – na pretras sa dostane vývoj udalostí v Sýrii, Iráne, Libanone, Líbyi, Severnej Kórei a v regióne Sahel na južnom okraji Sahary.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA