Barroso chce užšiu spoluprácu v boji proti terorizmu

Predseda Komisie navrhuje využitie existujúcich zmlúv pre posilnenie spolupráce v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu.

 

Krátka správa

Predseda Komisie Barroso nechce čakať pokiaľ sa dorieši osud stroskotanej Ústavnej zmluvy. Preto zverejnil 8. mája ideu plného využitia priestoru, ktorý pre ďalšiu integráciu poskytujú existujúce zmluvy.

Cieľom je nájsť odpoveď na problémy v oblasti boja proti terorizmu a organizovanému zločinu, pretože sa „čoraz viac stáva príčinou obáv ľudí v Európe. Najefektívnejšou odpoveďou v tejto oblasti je európska odpoveď. Ľudia žiadajú „viac Európy“ pre boj proti terorizmu a organizovanému zločinu“, tvrdí Barroso.

Komisia preto navrhne „aby sa tie špecifické nástroje, ktoré spadajú pod takzvaný „tretí pilier“, stali súčasťou komunitného režimu“. To by znamenalo vzdanie sa práva národného veta, čo, ako priznáva Barroso, vyžaduje „politické odhodlanie“. Proti takémuto kroku by sa v súčasnosti pravdepodobne postavila Británia, Dánsko a niektoré nové členské krajiny.

Fínsko začiatkom mája oznámilo, že sa v čase svojho predsedníctva v EÚ (druhý polrok 2006) pokúsi zmeniť rozhodovacie pravidlá v oblasti spravodlivosti a vnútra. Jeho iniciatívu podporil aj komisár Franco Frattini.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA