Bielorusi sa pripojili k oslavám EÚ demonštráciou

Nedeľné protesty v bieloruskom Minsku sa uskutočnili pri príležitosti výročia prvej bieloruskej deklarácie nezávislosti z roku 1918 a súčasne pri príležitosti berlínskych osláv 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv. EÚ protesty podporila a požiadala o prepustenie zadržaných aktivistov.

Krátka správa

25. marca 2007 vyšlo v Bielorusku do ulíc hlavného mesta asi 15 tis. prívržencov opozície, aby protestovali proti prezidentovi Lukašenkovi. Opozícia ho obviňuje zo sfalšovania prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnili pred rokom. V EÚ sa zvykne o Lukašenkovom režime hovoriť ako o „poslednej európskej diktatúre.“

Komisárka pre vonkajšie vzťahy a Európsku politiku susedstva, Benita Ferrero-Waldnerová, 26. marca 2007 vyhlásila: „Žiadam bieloruské vládne autority, aby bezodkladne prepustili tých, ktorí sú zadržiavaní za to, že slobodne a pokojne vyjadrili svoj názor.“ Až 74 ľudí bolo zatknutých pred a počas demonštrácie.

Angela Merkelová, kancelárka Nemecka, ktoré je v súčasnosti predsedajúcou krajinou EÚ, spoločne s predsedom Komisie José Manuelom Barrosom vyslali signál solidarity s občanmi Bieloruska. Barroso povedal, že EÚ je pripravená pristúpiť na plnohodnotné partnerstvo za predpokladu, že bude založené na hodnotách demokracie, ľudských práv a vlády zákona. Rovnako tiež v takomto prípade prisľúbil krajine aj prípadnú finančnú pomoc.

Poľský europoslanec Janus Onyszkiewicz skonštatoval: „Demonštrácie sú znakom rozhodnutia bieloruských občanov pokračovať v ich úsilí o demokraciu a slobodu prejavu, rovnako ako sú znakom vedomia podpory zo strany EÚ v tomto ich snažení.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA