Blížiacia sa reforma OSN zmení myslenie Európy

Inštitucionálna reforma OSN je „za rohom“ a Európa po nej stratí svoj súčasný vplyv v Bezpečnostnej rade. Tvrdia to pre EurActiv niektorí veľvyslanci pri OSN.

K posunu v otázke reformy dochádza po tom, ako sa čoraz častejšie objavuje kritika Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), ktorej pozorovateľský status v OSN nemá podľa niektorých diplomatov žiadnu váhu.

„Dnešná podoba Bezpečnostnej rady neodráža súčasnú realitu, a preto jej chýba dôveryhodnosť,“ povedal pre EurActiv Hardeep Singh Puri, veľvyslanec Indie pri OSN.

„Osobne nechybujem o tom, že reforma je už za rohom,“ dodal.

Európa môže mať v Bezpečnostnej rade 30 %

Aj keď viacerí diplomati pri OSN nesúhlasia s tým, že „reforma je už za rohom“, jeden z nich pripustil, že dnešné nastavenie európskeho zastúpenia je neudržateľné a akákoľvek reforma prinúti Európu radikálne zmeniť svoj prístup. 

„Európa ma príliš veľa kresiel. S Britániou a Francúzskom ako stálymi členmi Bezpečnostnej rady, má Európa možnosť obsadiť až 30 % zo všetkých kresiel,“ povedal diplomat.

Diplomat tvrdí, že aj keď majú zástupcovia EÚ pri OSN povolené prehovoriť na Valnom zhromaždení, pozorovateľský status EEAS znižuje jej váhu. Samostatné štáty, ktoré predtým zastupovali EÚ ako predsednícke štáty mali väčší vplyv.

Doplnil, že hlas EEAS sa znižuje aj tým, že môže prehovoriť až na konci.

Pozíciu EÚ sťažila aj Veľká Británia, ktorá odmietla, aby za ňu zástupca EÚ hovoril v otázkach, ktoré považuje za vlastný národný záujem.

Naopak Thomas Mayr-Harting, veľvyslanec EÚ pri OSN trvá na tom, že nový status EÚ predstavuje dôležitý krok vpred.

Odmieta tvrdenie, že sa hlas Európy v OSN znížil a dodáva, že inštitucionálny zástupca znamená väčšiu kontinuitu.

„Taktiež ponúka príležitosť pre väčšiu synergiu v oblastiach, v ktorých sú EÚ a jej členovia na pôde OSN veľmi aktívne. Hlas EÚ, ako jednej z hlavných politických skupín v OSN, silnie naprieč širokému spektru problémov, od politických výziev na blízkom východe a v Afrike, až po humanitárnu pomoc a rozvoj,“ povedal Mayr-Harting.

K postoju Veľkej Británie povedal: „Oni nemajú žiadny problém so mnou, alebo iným zástupcom, ktorý hovorí za EÚ. Oni chcú mať len jasno v tom, či v určitých situáciach hovoríme v mene EÚ, alebo v mene jej členských štátov.“

Reforma sa neobmedzuje len na Bezpečnostnú radu

Veľvyslanec EÚ povedal, že diskusia o reforme pokrýva viacero oblastí. Kým v otázke Bezpečnostnej rady nemá EÚ jednotnú pozíciu, v otázke administratívnej reformy OSN alebo jej rozpočtu, má Únia jasnejšie.

Mayr-Harting tvrdí, že rozpočet je špeciálnym prípadom, keďže členské štáty EÚ doňho prispievajú takmer 40% podielom.

„Myslíme si, že každý, vrátane Veľkej Británie súhlasí s tým, že v niektorých prípadoch, dokonca aj keď ide o exkluzívnu kompetenciu členských štátov, ako je rozpočet, dáva zmysel koordinovať náš postup a hovoriť jedným hlasom, pretože je to v záujme daňových poplatníkov každého členského štátu Európskej únie,“ dodáva.

Pozície

Singh Puri, veľvyslanec Indie pri OSN je ohľadom reformy optimistický: „Ak by sa malo zajtra hlasovať na Valnom zhromaždení o reforme, ktorý zo stálych členov by sa otočil a povedal „ s týmto nesúhlasime“? Pretože to by bola vôla celého zhromaždenia proti úzkym záujmom jednotlivých krajín. Na Valnom zhromaždení sa nikdy nehlasovalo. Rokovania však stále prebiehajú. Netvrdím, že sa niečo stane dnes alebo zajtra, ale sme veľmi blízko k rozhodnutiu,“ povedal.

„Reformná agenda je širšia ako Bezpečnostná rada,“ povedal Thomas Mayr-Harting, veľvyslanec EÚ pri OSN.

„Je veľa oblastí, kde má EÚ silné záujmy a takou je aj iniciatíva „Delivering as one“ („Ako jeden celok). OSN je rodina, zložená z agentúr a sub-štruktúr a EÚ často využíva OSN ako kanál svojej humanitárnej a rozvojovej pomoci. Preto nie je v našom záujme duplikácia týchto štruktúr, ale zvyšovanie jej výkonu a v tomto máme jednotnú pozíciu,“ povedal Mayr-Harting.

„Ľudia si začínajú klásť otázky,“ hovorí pre EurActiv jeden z veľvyslancov.

„OSN je založená na víťazstve pred 65 rokmi, ale vynárajú sa otázky ako „Ak môžu Nemci zaplatiť dlhy za Grécko, ako to že ako jedna z najsilnejších európskych krajín nedostane miesto“,“ pýta sa diplomat.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA