Bosna chce vykázať Arabov, ktorí bojovali vo vojne

Arabi predstavovali vo vojne 1992-1995 najväčšiu skupinu cudzincov bojujúcich na strane bosnianskych moslimov proti Srbom a Chorvátom, išlo o tzv. mudžahedínov alebo svätých bojovníkov. Po vojne bolo mnohým udelené bosnianske občianstvo. Z tých čo neodišli, sa jedni v spoločnosti asimilovali, iní však stále „vyčnievajú“.

Krátka správa

Bosnianski moslimovia sú v prevažnej miere sekulárni a umiernení. Cítia sa byť najprv Európania, až potom moslimovia a v Američanoch vidia svojho dobrého spojenca.

Bosnianske úrady v minulosti pristúpili k prehodnoteniu rozhodnutia o udelení občianstva Arabom, ktorí vo vojne 1992-1995 bojovali na strane bosnianskej moslimskej armády. Tvrdia, že občianstvo bolo udelené nelegálne a niektorých z nich chcú z krajiny deportovať.

Bosnianski aj západní politici však zároveň priznávajú, že rozhodnutie o vykázaní Arabov je motivované hlavne hrozbou, že sa Bosna stane útočiskom pre islamských radikálov. Ako informoval International Herald Tribune, Vysoký predstaviteľ EÚ pre Bosnu a Herzegovinu, slovenský diplomat Miroslav Lajčák tlačí na bosniansku vládu, aby pokračovala s deportáciami. Zatiaľ boli vykázaní len dvaja bývalí bojovníci, obaja minulý rok.

Bosniansky štátny tajomník ministerstva obrany Dragan Mektič, povedal v interview, že „niektoré štruktúry (naturalizovaných Arabov) sú veľmi aktívne v propagácii radikálnych myšlienok vo forme vahabizmu. Verejnosť sa cíti ohrozená.“

Americké aj saudskoarabské úrady oznámili, že islamskí extrémisti použivajú bosnianske pasy na cestovanie medzi Blízkym Východom a Európov. Bosnianska vláda vyhlásila, že to nemôže potvrdiť.

Nie je známe, koľko cudzích bývalých bojovníkov sa nachádza v Bosne. Odhady sa pohybujú medzi dvanástimi až niekoľkými stovkami. Vláda vytvorila komisiu, ktorá má zoznam tvorený viac než tisíckou mien. Zatiaľ odňala občianstvo približne 420 ľudom.

S touto otázkou súvisí aj prípad šiestich Alžírčanov, naturalizovaných Bosniakov, ktorým bolo v procese prehodnocovania odňaté občianstvo. V roku 2001 boli vydaní vláde USA pre podozrenie s príslušnosti k extrémistickej islamskej organizácii. Napriek protestom ochrancov ľudských práv boli poslaní na americkú základňu Guantanámo na Kube.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA