Británia kritizuje európskych spojencov v Afganistane

Minister obrany Veľkej Británie dnes pripomenie európskym spojencom, že projekt kolektívnej obrany neznamená len výhody, ale predstavuje aj isté náklady. V tomto smere John Hutton vyzve európske krajiny, aby boli v rámci aliančnej misie ISAF v Afganistane aktívnejšie.

Veľmi malý počet európskych vojakov, ktorí nebojujú v prvých líniách, ale kdesi hlboko v bezpečí zázemia a asymetrické rozdelenie úloh, pričom USA riešia tvrdé vojenské úlohy a Európa „jemnú diplomaciu“, to je obraz misie ISAF v Afganistane podľa Johna Huttona, britského ministra obrany. Denník Financial Times informuje, že minister chce, aby sa situácia zmenila a aby aj európski spojenci prispievali rovnomernejším podielom k spoločnej operácii. Európskych partnerov by mal k tomu vyzvať počas dnešného dňa (15.1.).

„Priživovanie sa na chrbte vojenskej bezpečnosti USA nie je riešením a my si želáme byť v tejto transatlantickej aliancii rovnocennými partnermi. Každý, kto chce čerpať z kolektívnej obrany, musí byť pripravený zdieľať podstatnú časť jej ceny,“ povedal Hutton pre FT. Ako príklad uvádza, že odpoveďou Američanov na komplikácie v Afganistane bolo rozhodnutie, že v priebehu roka 2009 odíde do konfliktných regiónov ďalších 30 tis. vojakov. Čo sa týka dodatočného príspevku Európy, iba Británia sa ako jediný spojenec chystá poslať ďalšiu tisícku príslušníkov ozbrojených síl do provincie Helmand, ostatní nie.

Otázka počtu európskych vojakov v Afganistane je iba jednou z tém, ktoré otvára Londýn v diskusii s Európou pred nástupom Baracka Obamu do Bieleho domu. Financial Times v závere správy uvádza, že nemenej dôležitou je aj otázka, čo s väznicou v Guantanáme. Európske krajiny vyjadrili vôľu pomôcť Washingtonu s jej zatvorením, otázka, čo s väzňami, je však otvorená. Zatiaľ čo Spojené kráľovstvo oznámilo, že je ochotné internovať niektorých z nich do vyšetrovacej väzby na Britských ostrovoch, ostatné európske krajiny zaujali rezervovaný postoj, resp. niektoré z nich, ako Španielsko, otvorene povedali, že takýto postup predstavuje právny problém. Iba o Nemecku je známe, že zatiaľ o celej veci uvažuje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA