Briti sa stiahnu z Iraku do polovice leta

Veľká Británia začne so sťahovaním zostávajúcich 4.000 vojakov z Iraku na konci marca, šesť rokov po tom, čo Londýn pomohol Washingtonu zvrhnúť režim Saddáma Husajna. Posledný britský vojak by mal opustiť krajinu na konci júla.

Stiahnutie bojových jednotiek, ktoré operujú v juhoirackej Basre, by malo byť dokončené do konca júla. Britská vláda však ponechá v krajine niekoľko stoviek svojich príslušníkov, ktorí budú trénovať príslušníkov irackej polície, povedal hovorca kontingentu v Basre.

„Postupné znižovanie začne 31. marca. Operácie ukončíme okolo 31. mája [..] Všetky bojové jednotky, okolo 4 tis. vojakov, musia byť preč z Iraku do konca júla,“ povedal porúčík Colonel Dickie Winchester.

Aj americký prezident Barack Obama uplynulý mesiac oznámil, že USA stiahnu z Iraku do konca augusta 2010 svojich 100 tis. vojakov, pričom v krajine ostane sila o počte cca 50 tis. príslušníkov. Poručík Winchester doplnil, že USA pošlú do Basry približne 900 vojenských policajtov, ktorí sa pripoja k tréningovým programom pre irackú políciu. Súčasne, USA plánujú otvoriť svoje veliteľstvo v Basre, aby mohli odtiaľ veliť svojim jednotkám, čo zostávajú v krajine.

Invázia spojencov z roku 2003 rozpútala vlnu popráv zajatcov zo západných krajín, ktorá sa spoločne s vysokými finančnými nákladmi podpísala pod nepopulárnosť vojenskej kampane vo verejnej mienke v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii. Vlna násilia však za ostatný rok výrazne utíchla, preto možno väčšinu západných vojakov z krajiny stiahnuť.

Veľká Británia vyslala v roku 2003 do Perzského zálivu 46 tis. vojakov. Spočiatku kontrolovali celú južnú provinciu Basra, ktorá je bohatá na ropné náleziská. V lete 2007 sa však presunuli na letisko v meste. V priľahlých oblastiach za mestom prevzali kontrolu po Britoch formujúce sa iracké sily.

Basra bola v minulosti známa ako stredisko militantov, ktorí bojovali so spojeneckými silami o kontrolu nad nerastnými zdrojmi. Po tom, čo minulý rok iracký premiér Nuri al-Maliki nariadil tvrdú bezpečnostnú operáciu, mesto sa stalo relatívne pokojným. Britská armáda sa vyjadrila, že kľúčom k stabilite v južných regiónoch je obnovenie dôvery v policajné zložky Basry. Winchester uzavrel: „Iracká armáda je pripravená a schopná chrániť Basru [..] Polícia bude i naďalej trénovaná.“

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA