Britský diplomat neverí v úspech v Afganistane

Do francúzskych médií unikol diplomatický telegram s prepisom diskusie, v ktorej britský veľvyslanec predpovedá neúspech misie v Afganistane a ako najlepšie riešenie udáva „akceptovateľného diktátora“ v čele krajiny.

Autor diplomatického telegramu, francúzsky diplomat v Kábule, v uniknutej listine reportuje stretnutie s britským veľvyslancom v Afganistane Sherardom Cowperom-Colesom. Obsah dvojstranového dokumentu uverejnil francúzsky satirický týždenník Le Canard Enchaîné.

Podľa uniknutých informácií mal britský veľvyslanec vyhlásiť, že vojenská prítomnosť medzinárodnej koalície v Afganistane “je skôr súčasťou problému, než riešenia”. Podľa neho je prítomnosť cudzích vojsk jedinou živnou silou vlády a demokraticky zvoleného prezidenta Hamída Karzája a bez nej nevyhnutne skolabuje. V horizonte piatich až desiatich rokov je jedinou realistickou možnosťou pre krajinu to, že jej bude vládnuť “akceptovateľný diktátor”. Mala by sa preto v tomto zmysle začať pripravovať verejná mienka.

Kriticky sa mal Cowper-Coles tiež vyjadriť o oboch amerických prezidentských kandidátoch, ktorí obaja sľubujú zvýšiť americkú vojenskú prítomnosť v Afganistane.

Britské oficiálne miesta podľa denníka the International Herald Tribune odkázali, že im neprislúcha komentovať niečo, čo má byť výňatok z francúzskej diplomatickej korešpondencie, ale v žiadnom prípade citované vyhlásenia nie sú totožné s oficiálnou politikou Veľkej Británie.

Stretnutie medzi francúzskym a britským diplomatom sa skutočne odohralo a o Cowperovi-Colesovi sa vie, že sa zvykne vyjadrovať priamo. Týždenník Le Canard Enchaîné trvá na tom, že písomnosť, ktorú má k dispozícii, je autentická.

Zajtra, utorok 7. októbra, to bude sedem rokov od začiatku vojenskej operácie v Afganistane. Británia odvádza veľký podiel bojových úloh v najnebezpečnejšom južnom Afrganistane, zatiaľ čo väčšina spojencov NATO operuje na relatívne pokojnejšom severe krajiny. Jeden z britských veliteľov Mark Carleton-Smith len nedávno vyhlásil, že je nevyhnutné “znížiť očakávania” o schopnosti bristkých síl dosiahnuť rozhodujúce víťazstvo.  

Spolu s aktuálnym diplomatickým faux-pas sa toto vyjadrenie v Británii pravdepodobne vystupňuje tlak na stiahnutie vojakov z krajiny. Ako ale dodáva denník The Telegraph, v Británii neprejde týždeň, aby bezpečnostné služby neodhalili najaký teroristický plán, ktorého pôvod dokážu vystopovať väčšinou do oblasti pakistansko-afgánskeho pohraničia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA