Britský minister: NATO potrebuje „radikálnu transformáciu“

Britský minister obrany John Hutton spochybnil vo štvrtok schopnosť Severoatlantickej aliancie financovať sily rýchleho nasadenia o kapacite 25 tis. ozbrojených príslušníkov. Súčasne dodal, že NATO potrebuje prejsť „radikálnou transformáciou“, ak chce efektívne reagovať na nové hrozby.

Zlyhanie poskytnúť primerané zdroje pre Sily rýchleho nasadenia je „tradičným obvinením“ na adresu Severoatlantickej aliancie. Na druhej strane, nástroj, ktorý navrhla Veľká Británia, je menší a bol by uskutočniteľnejší, povedal John Hutton, britský minister obrany, počas prednášky v jednom z washingtonských think tankov.

Londýn navrhol, aby NATO poslalo do Afganistanu ďalších vojakov. Šlo by o bojovú skupinu o sile 1.500 príslušníkov, ktorých by bolo možné nasadiť do operácií, pričom ďalších 1.500 by absolvovalo výcvik.

„Ak nemôžeme dať dokopy silu ako túto, ktorá je minimálna [..] som pesimistom v otázke budúcnosti našej schopnosti odpovedať na niektoré ďalšie výzvy,“ ktorým bude NATO čeliť, povedal Hutton na pôde washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Doplnil: „Toto je základ.“

Aby sa NATO prispôsobilo novým hrozbám a dokázalo zabezpečiť bezpečnosť v Afganistane, potrebovalo by „radikálnu transformáciu“, vrátane nového základu pre vzťahy so strategickými partnermi ako EÚ, OSN a Svetová banka, domnieva sa minister.

NATO už v Afganistane bojuje proti extrémizmu, cvičí bezpečnostné zložky Iraku, bojuje proti pirátom v somálskych vodách, ale sú tu i ďalšie výzvy a kyberzločin, ktoré si vyžadujú nasadenie nekonvenčných zbraní. Hutton doplnil: „Dnes potrebuje novú a radikálnejšiu transformáciu, než doteraz. Súčasne i schopnosť predvídať a odpovedať na nové hrozby.“

John Hutton a jeho americký kolega Robert Gates sa v stredu zhodli, že skúsenosti NATO z Afganistanu sa musia premietnuť do budúcej štruktúry aliančných síl, ktoré budú nasadené do bojových operácií. Súčasne, skúsenosti z ISAF by sa mali premietnuť i do budúcej vojenskej spolupráce Londýna a Washingtonu.

„Nemôžeme riskovať, že Afganistan sa opäť stane útočiskom a inšpiráciou pre terorizmus a extrémizmus. Prezident Obama to nazýva našou spravodlivou vojnou a má absolútnu pravdu,“ povedal Hutton.

Minister uzavrel: „Musíme vytvoriť reformnú koalíciu v rámci NATO. Vaša nová administratíva má vplyv a víziu. Existuje chuť po väčšej efektívnosti a skutočnej zmene.“

EurActiv/Reuters

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA