Brusel upozorňuje na priepustnosť hraníc

Šéf bezpečnosti EÚ varuje, že prevádzači ľudí menia juhovýchodnú hranicu Európskej únie na ohnisko ilegálnej imigrácie.

franco frattini
franco frattini

Krátka správa

Komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini upozornil na rastúci počet ilegálnych imigrantov, ktorí prichádzajú zo Západného Balkánu a z regiónu Čierneho mora: z Gruzínska, Arménska, Ukrajiny, Bieloruska a Moldavska.

Najčastejšou cestou pre nelegálny vstup do Únie je oblasť Stredozemného mora, kde tisícky Afričanov každoročne podstupujú riskantnú cestu po mori s cieľom dosiahnuť brehy južnej Európy.

Frattini však varuje, že nezdokumentované vstupy z východu sú väčším dôvodom na obavy. „Ilegálni imigranti prichádzajúci z východu sú veľmi často obeťami sexuálneho vykorisťovania, obchodu s ľudmi a nútenej práce“, povedal pre Financial Times.

Komisárove vyjadrenia upozornili na výzvu, ktorej EÚ čelí v súvislosti s migráciou a polemikou, či je EÚ schopná kontrolovať vstup imigrantov a zároveň uspokojivo zaplniť pracovný trh v nedostatkových sektoroch. Každý rok prichádza do EÚ približne 500 000 nezdokumentovaných imigrantov.

Frattini prisľúbil dohodu o zjedodušení získania pracovnývh víz do EÚ a opatrenia pre uľahčenie repatriácie ilegálnych migrantov. Dohoda by mala uzrieť svetlo sveta do konca roka. Brusel zároveň oznámil, že pristúpi k bezvízovému styku s krajinami Západného Balkánu až potom, čo začnú aktívne potláčať prevádzačstvo.

Pokiaľ ide o imigrantov z Afriky, Únia je pripravená uľahčiť získavanie víz študentom z Maroka a Tuniska. Snaží sa ukázať africkým štátom, že záujmom EÚ nie je len ochrana a bezpečnosť, ale, že sú za ich spoluprácu ochotní ponuknúť legálnu možnosť migrácie.

Európska agentúra na kontrolu hraníc Frontex počas tohto leta vykonáva operácie v južných pobrežných vodách ako súčasť kontroly imigrácie z Afriky. Odkedy Frontex začal so svojimi operáciami ilegálna migrácia poklesla o 40%, povedal Frattini. Je prevdepodobné, že takéto oparácie sa stanú pernamentnými.   

Kritici spochybňujú účinok operácií a tvrdia, že imigranti budú hľadať nové cesty. Argumentujú tiež, že ktokoľvek je zachránený Frontexom ako súčasť patrol blízko Malty bude aj tak v každom prípade privezený do Európy z humanitárnyvch dôvodov.

REKLAMA

REKLAMA