Bush a Putin sa nezhodli na raketovej obrane

Summit Bush – Putin prebehol takmer idylicky, obaja lídri zdôrazňovali jeho konštruktívnu debatu a napravenie vzťahov. Nedohodli sa však takmer na ničom konkrétnom.

Krátka správa

Pondelkový summit Bush – Putin v americkom Kennebunkporte prebehol v priateľskej atmosfére, obaja lídri označili rokovania za konštruktívne. Napriek tomu sa však nepodarilo vyriešiť ani jednu z otázok, ktorá komplikuje rusko-americké vzťahy.

Spojené štáty a Rusko sa opäť nezhodli v otázke stavby zariadení protiraketovej obrany v Českej republike a Poľsku. Prezident Putin zopakoval svoj návrh, že Moskva poskytne pre americký protiraketový štít radar v Azerbajdžane, ponúkol jeho modernizáciu na americké požiadavky, či dokonca vybudovanie nového zariadenia na juhu Ruska. Americký prezident označil návrh za „konštruktívny a odvážny“, nevidí ho však ako alternatívu, ale možný doplnok radaru a raketovej základni v Českej republike a Poľsku. Putin a Bush sa tak zhodli len na všeobecnom konštatovaní, že do raketového štítu USA má byť zapojené aj NATO.

V otázke Iránu obaja lídri konštatovali potrebu tlačiť na Irán, aby sa vzdal plánov na výrobu jadrových zbraní, nedohodli sa však na žiadnych nových sankciách, ktoré by na Teherán mohla uvaliť BR OSN. Rokovania sa vôbec nedotkli budúcnosti Kosova. Washington presadzuje postupnú samostatnosť tejto srbskej provincie, Moskva je proti nej.

Jediným konkrétnym výsledkom tak je zmluva o spolupráci v oblasti civilného využívania jadrovej energie a dohoda, že obe strany začnú pracovať na nahradení Zmluvy o redukcii strategických zbraní, ktorá vyprší v roku 2009.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA