Chystá sa celoeurópska policajná databáza

Nemecké predsedníctvo presadzuje celoeurópske pravidlá pre cezhraničnú policajnú spoluprácu v EÚ a vytvorenie spoločnej databázy informácií o DNA. Cieľom je účinnejší boj proti vážnemu zločinu a terorizmu.

Krátka správa

Očakáva sa, že 15.-16. februára Berlín predstaví návrh, ktorým by policajné orgány v členských krajinách získali prístup do databáz DNA, odtlačkov prstov a dopravných priestupkov v iných štátoch EÚ.

Existujúca Zmluva z Prüm (2005), ktorá zabezpečuje väčšiu koordináciu policajných a súdnych orgánov, bola podpísaná Nemeckom, Holandskom, Španielskom, Francúzskom, Luxemburskom, Rakúskom a Belgickom, na pristúpenie čakajú Fínsko, Taliansko, PortugalskoSlovinsko.

Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble povedal: „Touto iniciatívou chceme preniesť znenie Zmluvy z Prüm do legislatívy EÚ, aby sme tak vytvorili pridanú hodnotu zmluvou dostupnou všetkým 27 členským štátom. Našim cieľom je vytvoriť modernú policajnú informačnú sieť v záujme efektívnejšej kontroly zločinu v Európe.“

„Bezpečnosť je pre občanov jednou z kľúčových oblastí na ktorej môžu vidieť, že európska integrácia má dodatočnú hodnotu“, dodal Schäuble. Vyjadril nádej, že legislatíva môže byť prijatá do 1. júla 2007, kedy predsedníctvo EÚ prichádza na Portugalsko.

Európska komisia, na čele s komisárom pre spravodlivosť a vnútro Francom Frattinim, podporuje nemeckú iniciatívu: „Buď akceptujete Zmluvu (z Prüm), alebo my (Európska komisia) musíme predložiť návrh pre posilnenú spoluprácu“, povedal 25. januára pred výborom Európskeho parlamentu pre občianske slobody.

Írsko a Británia v súčasnosti s podporou nemeckého návrhu váhajú. Podľa nich je potrebné preskúmať všetky jeho implikácie.

Výsledky posledného štandardného Eurobarometra (december 2006) ukazujú, že občania od Únie vo všeobecnosti očakávajú aktívne pôsobenie pri boji proti terorizmu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA