Členstvo v Interpole má posilniť bezpečnosť Vatikánu

Policajné jednotky, ktoré chránia Vatikánsky mestský štát, sa stanú členom medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Cieľom spolupráce je posilniť bezpečnosť pápeža a pútnikov. Viaceré extrémistické skupiny označili Vatikán za potenciálny cieľ útoku.

Vatikán
https://euractiv.sk

Vatikán sa pravdepodobne stane 187. členom medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Cirkevný mestský štát zamestnáva približne 160 členov profesionálnej polície, ktorí pochádzajú spravidla z Talianska. V rámci nich sa dve jednotky špecializujú na boj proti terorizmu. O začlenení síl do medzinárodnej policajnej federácie sa definitívne rozhodne počas Valného zhromaždenia Interpolu, ktoré sa uskutoční 7. – 10. októbra 2008 v ruskom St. Peterburgu.

Informáciu o ambícii Vatikánu stať sa členom Interpolu prinieslo Rádio Vatikán v nedeľu (28.9.). Pápež Benedikt sa stretol s vatikánskymi policajtmi deň pred tým, požehnal ich a poďakoval za ich služby. Rozhodnutie prichádza pred sviatkom svätého archanjela Michala (29.9.), ktorý sa považuje za patróna silových zložiek.

Vatikánska polícia má tiež záujem užšie spolupracovať s talianskymi kolegami, uviedol Domenico Giani, vatikánsky policajný veliteľ. Cirkev kladie v poslednej dobe veľký dôraz na bezpečnosť pápeža a bezpečnosť pútnikov. Viaceré extrémistické skupiny sa nechali počuť, že štát v strede Ríma považujú za vhodný cieľ pre útok. Sídlo hlavy Katolíckej cirkvi preto v tomto roku prijalo už niekoľko opatrení. Napríklad pútnici, ktorí chcú navštíviť Baziliku sv. Petra, musia prejsť cez detektor kovov. Okrem toho, vatikánski policajti v spolupráci so Švajčiarkou gardou permanentne hliadkujú nielen v priestore Vatikánu, ale aj za jeho múrmi.

REKLAMA

REKLAMA