Členstvo v Interpole má posilniť bezpečnosť Vatikánu

Policajné jednotky, ktoré chránia Vatikánsky mestský štát, sa stanú členom medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Cieľom spolupráce je posilniť bezpečnosť pápeža a pútnikov. Viaceré extrémistické skupiny označili Vatikán za potenciálny cieľ útoku.

Vatikán sa pravdepodobne stane 187. členom medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Cirkevný mestský štát zamestnáva približne 160 členov profesionálnej polície, ktorí pochádzajú spravidla z Talianska. V rámci nich sa dve jednotky špecializujú na boj proti terorizmu. O začlenení síl do medzinárodnej policajnej federácie sa definitívne rozhodne počas Valného zhromaždenia Interpolu, ktoré sa uskutoční 7. – 10. októbra 2008 v ruskom St. Peterburgu.

Informáciu o ambícii Vatikánu stať sa členom Interpolu prinieslo Rádio Vatikán v nedeľu (28.9.). Pápež Benedikt sa stretol s vatikánskymi policajtmi deň pred tým, požehnal ich a poďakoval za ich služby. Rozhodnutie prichádza pred sviatkom svätého archanjela Michala (29.9.), ktorý sa považuje za patróna silových zložiek.

Vatikánska polícia má tiež záujem užšie spolupracovať s talianskymi kolegami, uviedol Domenico Giani, vatikánsky policajný veliteľ. Cirkev kladie v poslednej dobe veľký dôraz na bezpečnosť pápeža a bezpečnosť pútnikov. Viaceré extrémistické skupiny sa nechali počuť, že štát v strede Ríma považujú za vhodný cieľ pre útok. Sídlo hlavy Katolíckej cirkvi preto v tomto roku prijalo už niekoľko opatrení. Napríklad pútnici, ktorí chcú navštíviť Baziliku sv. Petra, musia prejsť cez detektor kovov. Okrem toho, vatikánski policajti v spolupráci so Švajčiarkou gardou permanentne hliadkujú nielen v priestore Vatikánu, ale aj za jeho múrmi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA