Cyprus a Turecko zrušili každoročné vojenské cvičenia

Cyperský prezident, Dimitris Christofias, je „šťastný,“ že Turecko prijalo jeho návrh na zrušenie každoročných vojenských cvičení, ktoré prebiehajú nezávisle od seba na oboch častiach ostrova. Každoročná tradícia podľa neho len podnecovala napätie v Egejskom mori.

Dimitris Christofias absolvoval v pondelok piate kolo rokovaní s vodcom severnej, tureckej časti Cyperského ostrova, Mehmedom Ali Talatom. Najvýraznejším gestom, ktoré vzišlo z rokovaní v nárazníkov zóne OSN, ktorá ostrov rozdeľuje, je zrušenie pravidelných vojenských cvičení, ktoré sa konajú každý rok po dobu piatich dní. Upustí od nich ako cyperská, tak i turecká armáda.

„Zrušenie vojenských cvičení bolo mojou iniciatívou a mojím návrhom. Nakoľko je čas vyjednávaní, želám si pre ne pokojnú, ľahkú a mierumilovnú atmosféru bez napätia. Samozrejme som rád, že Turecko môj návrh prijalo a spoločne sme cvičenia zrušili,“ povedal Christofias pre EurActiv. Dodal, že pod Tureckom rozumie vládu v Ankare.

„Nekomplikujme celú vec. Vojaci, čo sú tam [v severnej časti ostrova], sú pod velením Ankary, nie tureckých Cyperčanov. Rozhodnutie Ankary je správne a je pozitívnym znakom,“ dodal prezident. Súčasne však odmietol komentovať vývoj rozhovorov o opätovnom zjednotení ostrova, na ktoré ako mediátor dohliada Alexander Downer, špeciálny poradca OSN pre Cyprus.

Christofias však aj napriek svojej zdržanlivosti vyhlásil, že v pondelok obe strany diskutovali o spoločnom zdieľaní moci na rozdelenom ostrove. Očakáva sa, že Cyprus sa stane opäť jednotným, pričom bude mať federatívne usporiadanie a spoločné občianstvo pre vštekých obyvateľov. Na druhej strane, lídri tureckej časti ostrova sa snažia presadiť voľnejšiu formu federácie, ktorá by posilnila štatút medzinárodne neuznanej „Tureckej republiky severného Cypru.“

Predpokladom pre úspech rozhovorov je aj blízky vzťah medzi lídrami oboch častí ostrova. Christofias zvykne Talata označovať za „svojho priateľa.“ Okrem iného ich spája aj spoločné rodisko v severocyperskom prístavnom meste Kyrénia, silné náboženské presvedčenie, ľavicový svetonázor a snaha nepodporovať nacionalizmus.

„Poviem úprimne: Občas existujú ťažkosti, rozdielne názory, líšiace sa vízie. Ale cieľom vyjednávaní je prelomiť ich. Budeme sa snažiť, urobím maximum, aby sme s Mehmedom Ali Talatom našli spoločnú reč, prekonali rozdiely a spoločne sa dohodli na zmluvách, ktoré budú slúžiť len Cyperčanom, nie zahraničiu,“ povedal cyperský prezident a dodal, že jeho vláda vždy naliehala na Turecko, aby sa správalo konštruktívne, a to „nielen v rámci EÚ, ale aj pred piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA