Cyprus má byť federáciou. Akou a kedy?

Obaja lídri cyperského ostrova sa dnes zídu, aby opäť spoločne diskutovali o podobe budúcej spoločnej federácie. Turecký líder verí, že všetky otázky sa vyriešia do konca roka, jeho grécky náprotivok však zatiaľ o časovom horizonte hovoriť nechce.

Mehmet Ali Talat, líder severnej, tureckej časti Cypru, a Demetris Christofias, prezident Cypru, sa dnes opäť stretnú na ďalšom kole rokovaní o opätovnom zjednotení ostrova. Hlavnou témou rozhovorov bude spolužitie v rámci voľnej federácie, ktorá by zastrešovala obe cyperské zóny pod jednu medzinárodnoprávnu identitu. Federálna vláda by mala riešiť predovšetkým zahraničnopolitické otázky, zhodli sa už v minulosti obaja lídri. Rozdelenie kompetencií v ostatných oblastiach medzi federálnu a lokálnu úroveň zostáva zatiaľ otvorené.

Alexander Downer, bývalý austrálsky minister zahraničia, ktorý zastupuje pri rozhovoroch medzi Talatom a Christofiasom Organizáciu spojených národov, povedal, že na Cyprus prišiel „s istým stupňom optimizmu, pretože lídri si želajú úspešný proces vyjednávaní.“ Dodal však, že „nemá žiadne ilúzie o tom, ako je to náročné,“ cituje jeho slová denník Financial Times.

Optimistami sú aj samotní lídri. Napríklad Talat verí, že všetky detaily o rozdelení právomocí by mohli byť známe pred koncom súčasného roka. Christofias je rovnako otvorený diskutovať, no súčasne je zdržanlivý pri vyslovovaní konkrétnych časových horizontov. Dôvodom je predovšetkým silný tlak zo strany nacionalistov, ktorí si opätovné zjednotenie ostrova neželajú.

Posledné priame stretnutie oboch lídrov sa uskutočnilo 25. júla. Okrem toho, že sa na ňom stanovil dnešný deň za začiatok oficiálnych rozhovorov, Christofias načrtol svoju predstavu. Cyprus by sa podľa neho mal stať federálnym štátom s prezidentským úradom obsadzovaným na základe rotácie, s rozsiahlou autonómiou pre oba celky a “malým kabinetom, ktorý by bol zodpovedný za záležitosti EÚ.” Spokojnosť so smerovaním k opätovnej jednote vyjadrila aj EÚ. Predseda EK, José M. Barroso, v júli uviedol: “Zjednotený a integrovaný Cyprus bude prínosom nielen pre samotných Cyperčanov, ale pre celú Európsku úniu” (EurActiv 28/07/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA