Ďalšia miliarda pre Gruzínsko

Po miliarde eur z Bruselu môže Tbilisi počítať aj s miliardou dolárov z Washingtonu. Naviac, Medzinárodný menový fond odobril krajine pôžičku vo výške 750 mil. dolárov. Peniaze sa majú použiť na obnovu krajiny a infraštruktúry.

„Slobodný svet nemôže dovoliť, aby osud malej nezávislej krajiny určovala agresia väčšieho suseda,“ cituje ministerku zahraničia, Condoleezzu Riceovú, britský denník Financial Times. Šéfka americkej diplomacie dodala, že USA preto poskytnú Gruzínsku pomoc vo výške miliardy amerických dolárov, z ktorých väčšia polovica by mala byť uvoľnená do konca tohto roka. Riceová to vyhlásila pri príležitosti návštevy tamojšieho regiónu.

Americkú ministerku počas jej návštevy Azerbajdžanu, Gruzínska a Ukrajiny sprevádza americký viceprezident Dick Cheney. Zástupca prezidenta Busha zdôraznil, že Gruzínsko potrebuje podporu najmä zo strany Turecka a Azerbajdžanu. Malo by ísť o posilnenú energetickú spoluprácu. Vyzval na výstavbu „dodatočných trás pre export energií, ktoré by zabezpečili voľný tok zdrojov.“ Cieľom je znížiť závislosť regiónu na dodávkach energetických surovín z Ruska. Pre Bloomberg/FT v azerbajdžanskom meste Baku povedal, že dodávatelia a spotrebitelia energií môžu profitovať, ak „sú energetické trasy diverzifikované a spoľahlivé.“

Otázkou zostáva, do akej miery budú môcť okolité krajiny v regióne pomáhať Gruzínsku. Vojenské víťazstvo posunulo rozloženie moci na Kaukaze a v Strednej Ázii viac na stranu Kremľa.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev telefonoval včera svojmu azerbajdžanskému kolegovi, Ilhamovi Alijevovi, aby vyjadril svoje znepokojenie z návštevy amerického viceprezidenta v jeho krajine. Moskva obvinila Washington, že chce destabilizovať región.

Miliarda amerických dolárov pre Gruzínsko je v poradí ďalšou finančnou pomocou pre krajinu. Krátko po konflikte ako prvá prisľúbila pomoc pri civilnej a hospodárskej rekonštrukcii Európska únia. Komisár pre rozvojovú a humanitárnu pomoc, Louis Michel, oznámil, že z európskeho rozpočtu bude vyčlenená pre Tbilisi rovná miliarda eur (EurActiv 11/08/08). “Je to prvá pomoc, aby sme zabezpečili základné humanitárne potreby. Ďalšie financie uvoľníme, akonáhle budú vyhodnotené potreby v teréne,” uviedol vtedy komisár. Okrem toho, Medzinárodný menový fond (IMF) schválil krajine pôžičku vo výške 750 mil. dolárov.

Moskve sa podpora pre Gruzínsko vo všeobecnosti nepáči a zvažuje niekoľko odvetných opatrení. Konflikt medzi Moskvou a Tbilisi má v súčasnosti dohru predovšetkým na poli medzinárodného obchodu. Kremeľ oznámil, že v blízkej budúcnosti prehodnotí obchodnú dohodu s Ukrajinou, pre ktorú je ruský trh najväčším odbytišťom. Prezident Medvedev argumentuje, že Ukrajina sa ako nový člen WTO môže ľahko stať vstupnou bránou na ruský trh pre lacné produkty z iných krajín, združených v organizácii. Moskva okrem toho už zakázala 19 firmám z USA dovážať do Ruska hydinu a produkty z hydinového mäsa. Okrem toho, turecké nákladné automobily s nákladom nesmú prekročiť ruské colnice.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA