Dánske karikatúry nie sú zabudnuté

Polícia zabránila pripravovanej vražde autora najkontroverznejšej z dánskych karikatúr.

Pozadie

V období, kedy väčšina Dánov považovala problém s kontroverznými karikatúrami proroka Mohamenda za zažehnaný, dánska polícia oznámila, že zmarila konkrétne plány na vraždu jedného z 12 autorov karikatúr Kurta Westergaarda.

Otázky

Po dlhodobom sledovaní boli z dôvodu “zabránenia vraždy spojenej s terorizmom” zatknutí v pokojnom univerzitnom meste Aarhud traja muži – Dán marockého pôvodu a dvaja Tunisania. Dánskeho občana pravdepodobne prepusta a stíhať ho budú na slobode. Tunisanov vyhostia z krajiny, pretože “predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť”.

Karikatúry publikoval v septembri 2005 ako prvý dánsky denník Jyllands-Posten. 73-ročný Westergaard, ktorý bol posledné mesiace pod policajnou ochranou, vytvoril pravdepodobne najkontroverznejšiu z nich, prorok je na nej zobrazený s turbanom v tvare bomby s horiacou zápalnou šnúrou. Islam zakazuje zobrazovať proroka. 10 z 12 karikaturistov sa vôbec neobjavuje na verejnosti.

Dánsko je podobne ako Holandsko tradične považované za veľmi tolerantné spoločnosti. Európska komisia proti rasizmu a intolerancii nedávno vydala varovnú správu o silnejúcich protislamských náladách v Holandsku, ktoré dávaju mnohí do súvisu s vraždou Thea Van Gogha.

Publikovanie obrázkov, ktoré prebrali svetové médiá, viedlo k útokom na dánske ambasády, páleniu dánskych vlajok a bojkotu dánskych tovarov. Uvádza sa, že dánsky export do moslimských krajín v provom roku od incidentu poklesol o 35%, ostatné európske krajiny naopak zaznamenali 10% nárast vývozu do tých istých krajín.

Dánsky karikaturista na obahajobu svojej práce hovorí, že sa obrázkom snažil poukázať na “šialenstvo”, ktoré vedie k využívaniu proroka Mohameda na legitimizovanie terorizmu. Podľa jeho vyjadrení publikovaných v tlači, si je tiež vedomý, že dôsledky reakcie na jedinú z tisícok svojich karikatúr, ktoré v živote urobil, bude znášať po zvyšok svojho života.    

Pozície

EÚ (Rada ministrov zahraničia) vyjadrila v súvislosti s reakciami na karikatúty “ľútosť nad tým, že moslimovia považujú karikatúry za urážlivé”, zdôraznila pri tom rešpekt pre slobodu slova a deklarovala záujem zlepšiť vzťahy s moslimským svetom. Diplomatické zdroje uvádzali, že Holandsko bolo proti formulácii, ktorá hovorí, že EÚ niečo “ľutuje”. Česká vláda tiež vyjadrila obavy nad tým, že ospravedlnenie by mohlo podkopať slobodu médií.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA