De Kerchove: Politická korektnosť bráni boju s terorizmom

Podľa koordinátora boja proti terorizmu v EÚ, obavy zo stigmatizovania moslimskej populácie bránia v boji proti militantnému islamu.

“Jedným z problémov je, že niektoré členské štáty sú extrémne neochotné explicitne pomenovať spojenie s náboženstvom”, cituje Gillesa de Kerchove britský denník Guardian. De Kerchove je od septembra 2007 koordinátorom pre boj proti terorizmu v EÚ.

Politická korektnosť, ktorá nepripúšťa spájanie terorizmu s islamským náboženstvom ako takým podľa jeho slov bráni pomenovaniu vecí pravými menami a teda aj v tvorbe politík a pri prevencii terorizmu. “Náboženstvo je rukojemníkom a bolo prekrútené na politické účely”, mal podľa Guardian povedať belgický expert na terorizmus.

“Musíme vysvetliť, že prvými obeťami tohto všetkého sú sami moslimovia a že je to vojna názorov”, povedal de Kerchove v rozhovore pre Deutsche Welle

EÚ sa vo svojich oficiálnych dokumentoch snaží používať korektný slovník.   Napríklad slovné spojenie “islamský terorizmus”, bolo úplne zavrhnuté ako politicky nevhodné a sigmatizujúce všetkých moslimov. 

Európska únia je momentálne v štádiu formulovania koherentnej antiteroristickej politiky. Podľa informácii deníka Guardian, eurokomisár zodpovedný za oblasť bezpečnosti Jaques Barrot stopol pracovný dokument o boji proti terorizmu kvôli výhradám voči definícii terorizmu a kvôli tomu, že zašiel priďaleko v “pripisovaní viny moslimským komunitám”.

Minulý týždeň sa v Európskom parlamente diskutovalo o niektorých opatreniach súvisiacich s bojom proti terorizmu. Išlo napríklad o definovanie skutkovej podstaty verejného navádzania na teroristický skutok, verbovanie na páchanie teroristických činov a.i. Parlament pozmenil pôvodný návrh Komisie, v ktorom sa hovorilo o “šírenie správy určenej verejnosti alebo jej sprístupnenie iným spôsobom, v ktorej sa jasne a úmyselne propaguje spáchanie jedného z trestných činov” a doplnil, že takého správanie musí prestavovať “jednoznačné nebezpečenstvo”. Podľa komisára Barrota to bude znamenať, že navádzanie bude efektívne vymáhateľné až po tom, čo už bol útok spáchaný.

Počas diskusie opätovne vyvstala otázka konfliktu protiteroristických opatrení a európskych štandardov pri ochranu osobných údajov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA