Dnes začínajú rozhovory v Ženeve

Zástupcovia Ruska a Gruzínska sa dnes schádzajú v Ženeve, aby diskutovali o mierovom riešení konfliktu, ktorý medzi oboma stranami vypukol v auguste. Mediátorom rozhovorov sú EÚ, OSN a OBSE. Na schôdzke sa zúčastnia aj zásupcovia USA.

Zástupcovia na mierových rozhovoroch z Ženeve, ktoré začínajú dnes (15.10.), budú diskutovať o riešení konfliktu, ktorý medzi Ruskom a Gruzínskom vypukol v auguste tohto roka. Hlavnými cieľmi rozhovorov budú stabilizácia bezpečnosti v regióne a návrat utečencov do svojich domovov. Európski diplomati tvrdia, že konkrétne výsledky možno očakávať najneskôr do polovice februára, informuje britský denník Financial Times.

V polovici februára uplynie čas pre výkon mandátu mierovej misie OSN v gruzínskych separatistických regiónoch. Pôvodne mal skončiť dnes, ale Bezpečnostná rada predĺžila jeho trvanie o štyri mesiace. Dôvodom je snaha dať najmä Rusku a USA čas, aby sa dohodli, aká misia ju nahradí, resp. aké iné meno dostane. Ruský veľvyslanec pri Európskych spoločenstvách, Vladimír Chizchov, na začiatku mesiaca povedal, že pomenovanie súčasnej misie UNOMIG je zlé: „Misia OSN pre Gruzínsko nemá mať nič do činenia s Abcházkom.“ Podľa neho separatistický región, ktorý spoločne s Južným Osetskom Moskva uznala za samostatné štáty, nebude súhlasiť s predĺžením mandátu, ak bude misia niesť v pomenovaní meno susednej krajiny (EurActiv 03/10/08).

O dôležitosti rozhovorov svedčí aj to, že ako mediátori sa na nich zúčastnia: EÚ, OSN, OBSE a svoje zastúpenie na nich budú mať aj USA. Do Ženevy pricestoval Pan Ki-mun, generálny tajomník OSN, v utorok večer. Zúčastnil sa na pracovnej večeri s francúzskym ministrom zahraničia, Bernardom Kouchnerom, ktorý zastupuje Francúzske predsedníctvo. Okrem týchto vysokopostavených lídrov sa však na rozhovoroch zúčastnia len vyšší štátni úradníci. Rozhovory sa nemôžu konať na ministerstkej úrovni vzhľadom na rôzny pohľad na štatút gruzínskych provincií. Rusko ich považuje za nezávislé štáty, Gruzínsko za svoje územia. Moskva trvala na tom, že ak majú mať rozhovory zmysel, mali by sa na nich zúčastniť aj zástupcovia spomenutých odštiepeneckých území.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA