EK: Čakacie doby na chorvátsko-slovinských hraniciach skrátime

Vlády krajín na vonkajšej schengenskej hranici a európske inštitúcie pracujú na zrýchlení systému pasových kontrol. Nové dôsledné kontroly totiž ešte pred začiatkom letnej sezóny spôsobujú nápor na hraniciach.

Nové nariadenie, ktoré posilňuje kontroly na vonkajších hraniciach Schengenu, vstúpilo do platnosti 7. apríla. Od tej doby čakacie doby na pasovej kontrole spôsobujú cestujúcim medzi Slovinskom a Chorvátskom aj niekoľkohodinové zdržanie.

Prechod schengenskými hranicami sa sprísňuje, čakať sa bude aj pri ceste do Chorvátska

Možnosť zrýchlenia kontrol preto predsedovia vlád Slovinska a Chorvátska riešili s európskymi inštitúciami. V Bruseli sa stretli s predsedom Európskej komisie, Jeanom-Claudeom Junckerom a predsedom Európskej rady, Donaldom Tuskom.

„Komisia na margo stretnutia oznámila, že v rámci zrýchlenia umožní, aby boli na hraničných priechodoch zavedené cielené kontroly v prípadoch, keď čakacia doba prekročí 15 minút. Slovinská strana bude môcť tieto pravidlá implementovať okamžite,“ uviedol po stretnutí slovinský premiér Miro Cerar.

Nielen na cestách

cro-slo (Index.hr)

Kolóny aut na slovinsko-chorvátskej hranici (Zdroj: Index.hr)

Niekoľkokilometrové kolóny, ktoré sa už od apríla tvoria na chorvátsko-slovinských hraniciach, však neboli jedinou výzvou pre hraničné služby v Chorvátsku. Cestujúci sa už niekoľko týždňov sťažujú aj na dlhé čakacie doby a rady na najväčšom chorvátskom letisku v Záhrebe.

Podľa denníka Večernji List trvá pasová kontrola na letisku príliš dlho, pričom letisko ani nezabezpečuje dostatočný počet pracovníkov, ktorí by kontroly zrýchlili.

Záhrebské letisko vysvetľuje, že väčší počet policajtov môže dodať len ministerstvo vnútra, v ktorých kompetencii sú aj hraničné a pasové kontroly.

„Predstavitelia záhrebského letiska sa so zástupcami Ministerstva vnútra stretli už niekoľkokrát, pričom sme sa dohodli o navýšení počtov policajných dôstojníkov, najmä v súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou,“ uviedli pre Večernji List zástupcovia letiska.

Chorvátsko navyše 27. júna tohto roku získa úplný prístup do Schengenského informačného systému, čo by podľa Európskej komisie mohlo kontroly ešte viac skrátiť.

Chorvátsko je o krok bližšie k Schengenu

SlovenskoČeská republika budú žiadať zmeny

Zmiernenie hraničných kontrol podporujú medzi inými aj Slovenská a Česká republika. Ministri vnútra oboch krajín sa na svojom stretnutí začiatkom mája dohodli, že na najbližšom rokovaní ministrov vnútra EÚ prednesú návrh na zmeny v kontrolách na príjazdových hraniciach do Chorvátska. Rokovanie je naplánované na druhú polovicu mája.

„Našim záujmom je posunúť kontroly až na výstupné hranice z Chorvátska, aby boli hranice z Maďarska, Slovinska a Rakúska plynulo prejazdné,“ uviedol pre České noviny na margo stretnutia slovenský minister vnútra, Róbert Kaliňák.

Chorvátsko stále patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie pre turistov z oboch krajín. V minulej sezóne navštívilo krajinu podľa Chorvátskej rady pre cestovný ruch (HTZ) 731 tisíc Čechov a 411 tisíc Slovákov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA