EP zisťuje možnosti angažovania sa v mierovom procese

Európsky parlament sa chce intenzívnejšie zapojiť do blízkovýchodného mierového procesu. Podpredseda EP, člen EPP-ED/EĽS-ED Edward McMillan-Scott bol požiadaný, aby preskúmal možnosti EP zapojiť sa do úsilia o usporiadanie vzťahov na Blízkom Východe.

Krátka správa

McMillan-Scott je najdlhšie pôsobiaci člen Výboru pre zahraničné veci EP a je zodpovedný za aktivity v EP v rámci Euro–stredomorského parlamnetného zhromaždenia. Ide o unikátne fórum, kde sú súčasne zastúpení Izrael aj Palestínska samospráva.

„Úlohou poslancov na oboch stanách Stredozemného mora je objaviť korene napätia na Blízkom Východe a nájsť demokratickú cestu vpred. Tento konflikt už zanechal tisícky mŕtvych a podnietil terorizmus na celom svete. Nie som pro-izraelský ani pro-arabský, som zástancom parlamentnej demokracie, tak ako väčšina ľudí v regióne“, uviedol McMillan-Scott.

Podpredseda EP si myslí, že blízkovýchodný Kvartet bol zdiskreditovaný. Práve preto bol vymenovaný Tony Blair, ktorý má dať mierovému procesu nový impulz. Podľa McMillana, chce EP svojou iniciatívou dodať úsiliu Tonyho Blaira demokratickú legitimitu. Zdôraznil tiež, že nastal čas zapojiť aj Ligu arabských štátov. Táto organizácia nedávno ponúkla Izraelu mier výmenou za stiahnutie sa zo všetkých území zabratých v roku 1967.

Bývalý izraelský veľvyslanec v Nemecku Ari Primor sa v rozhovore pre Deutsche Welle z 30. júla 2007 vyjadril, že EÚ by mala prísť s mierovým plánom a vyslať na Blízky Východ početné vojenské sily. Tie by mali prebrať kontrolu nad okupovanými územiam, tak aby sa Izrael mohol stiahnuť. Pritom, podľa Primora, nemusí ísť len o európske sily, ale napríklad aj vojakov zo Saudskej Arábie, Egypta, Turecka či dokonca z NATO.

Blízkovýchodný Kvartet zložený z EÚ, USA, OSN a Ruska sa naposledy zišiel 19. júla 2007, kde vyjadril podporu Bushovmu plánu. Jeho hlavné prvky spočívajú v  existencii dvoch štátov Izraela a Palestíny a zvolanie medzinárodnej konferencie, ktorá by sa mala konať v septembri počas zasadania VZ OSN v New Yorku pod patronátom Condoleezzy Rice.

Mandát nového vyslanca Kvarteta Tonyho Blaira by sa mal sústrediť na reformy, ekonomické ozdravenie a budovanie inštitúcií na palestínskych územiach. Hoci by Palestínčania radi videli jeho misiu rozšírenú aj na politické otázky, Izrael dáva prednosť jednaniu o týchto záležitostiach s USA. Condoleezza Rice v týchto dňoch cestuje po Blízkom Východe, aby pripravila pôdu pre plánovanú medzinárodnú konferenciu.

Podporu pre konferenciu už vyjadrila napríklad Saudská Arábia, ktorá zatiaľ nemá s Izraelom diplomatické styky, naopak Hamas označil misiu americkej ministerky zahraniča za stratu času.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA