Estónsko žiada o odloženie summitu EÚ-Rusko

Estónsky minister zahraničných vecí požiadal, aby bol nadchádzajúci summit EÚ-Rusko zrušený. Toto vyhlásenie nasleduje po spore s Ruskom ohľadne premiestnenia vojenského pamätníka z centra hlavného mesta Tallinn. EÚ vyjadrila po násilných protestoch pred estónskou ambasádou v Moskve „vážne znepokojenie.“

Krátka správa

Konfrontácia medzi Ruskom a Estónskom eskalovala počas uplynulých dní. Rusko pohrozilo Estónsku prerušením dodávok ropy a pro-kremeľskí aktivisti násilne demonštrovali pred estónskou ambasádou v Moskve.

Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Paet požiadal „vážne posúdenie“ zrušenia naschádzajúceho summitu EÚ-Rusko, ktorý by mal začať 18. mája 2007. Paet vo svojom stanovisku z 1. mája 2007 uvádza: „EÚ je pod útokom, pretože Rusko útočí na Estónsko. [..] Vzťahy EÚ a Ruska vstúpili do veľmi komplikovanej situácie.“

Podľa diplomatických zdrojov, Estónsko taktiež hrozí blokovaním rozhovorov o novej Dohode o partnerstve a spolupráci (PCA) s Ruskom. Po Poľsku by tak šlo už o druhú krajinu, ktorá by vetovala rozhovory. Zo strany Poľska ide o odvetu za ruský bojkot poľského mäsa.

Hovorkyňa Nemeckého predsedníctva pre EurActiv.com povedala, že rusko-európsky summit by nemal byť odložený. Komisia sa vyjadrila, že to, či budú tieto problémy otvorené počas nadchádzajúceho summitu, bude závisieť od vývoja celkovej situácie. 2. mája 2007 po násilných protestoch vyjadrila EÚ svoju solidaritu s estónskou veľvyslankyňou v Moskve Marinou Kaljurand.

Christiane Hohmann, hovorkyňa Komisie: „Zdieľame znepokojenie nad narastajúcim násilím okolo moskovskej ambasády Estónska a rázne naliehame na ruských predstaviteľov, aby vykonali svoje povinnosti vyplývajúce z Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch.“ Hohmann ďalej povedala, že diplomatický demarš je už na ceste do Ruska. EÚ v ňom žiada, aby ruskí predstavitelia zabezpečili zahraničným diplomatom na svojom území bezpečnosť. Hovorkyňa dodala, že Komisia dúfa v riešenie krízy formou estónsko-ruského dialógu. Svoju solidaritu Estónsku vyjadrilo aj Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ.

Svoju pomoc prisľúbil v telefonickom rozhovore estónskemu prezidentovi Toomasovi Hendrikovi Ilvesovi aj generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Podľa neho, NATO stojí za Estónskom a poskytne mu pomoc pri premiestňovaní kontroverzného pamätníka. Zároveň dodal, že Rusko by malo bezodkladne zabezpečiť estónskym diplomatom a priestorom ambasády bezpečnosť.

Rusko na druhej strane viní z vyvolania násilných protestov pred moskovskou ambasádou samotné Estónsko. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Michail Kamynin pre agentúru Interfax uviedol: „Vzplanutie vášní a reakcia občianskej spoločnosti v Rusku bola vyprovokovaná krokom na strane Estónska.“

Konflikt sa dotkol aj Švédska. Násilní demonštranti pred estónskou ambasádou napadli vozidlo, v ktorom z ambasády odchádzal švédsky veľvyslanec v Moskve Johan Molander. Švédsky premiér Frederik Reinfeldt označil tento čin za „vážny a neakceptovateľný.“ Krajina už podala oficiálny protest na ruskom veľvyslanectve v Štokholme.

Napätie medzi oboma krajinami vzrástlo po tom, ako estónska vláda rozhodla o premiestnení vojnového pamätníka Červenej armády z centra Tallinnu (EurActiv 06/04/07).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA