EÚ a Rusko možno obnovia rokovania

Vyjednávania o novej Dohode o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom, ktoré sú prerušené od začiatku septembra, sa možno opäť obnovia. Mohlo by sa o tom rozhodnúť už na budúci týždeň.

Ak Moskva stiahne všetkých svojich vojakov z gruzínskych území včas, ako sľúbila, EÚ si možno opäť sadne za rokovací stôl, aby sa pokračovalo v rozhovoroch o novej Dohode o partnerstve a spolupráci. Správu priniesol denník Financial Times, ktorý informuje, že krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsku si želajú skoré oteplenie vo vzťahoch s Ruskom. Na druhej strane stojí skupina členských krajín, ktoré tvrdia, že na takýto krok je, vzhľadom na vývoj udalostí v Gruzínsku, príliš skoro. Namietajú predovšetkým baltské krajiny, Poľsko, Švédsko a Veľká Británia.

O tom, či Rusko takýmto spôsobom odmeniť za dodržanie vlastných sľubov, budú diskutovať ministri zahraničia v pondelok (13.10.) v Luxemburgu. Akokoľvek, zmena postoja EÚ v otázke novej Dohody o partnerstve a spolupráci je v rukách členských krajín. Šéfovia vlád sa zídu v Bruseli počas stredy a štvrtka. Lídri sa budú v Bruseli snažiť nájsť spoločné stanovisko, no i napriek tomu je zrejmé, že rozdielnosť názorov sa môže opäť prejaviť najmä v otázke, či ponúknuť Gruzínsku členstvo v NATO alebo nie. Najmä Nemecko kritizuje Michaela Saakašviliho za to, že ako prvý nariadil útok na Južné Osetsko pred tým, že vpadla do jeho krajiny ruská armáda.

Rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci sa naposledy prerušili 1. septembra rozhodnutím hláv štátov a vlád krajín EÚ. Mimoriadny krízový summit bol zvolaný do Bruselu, aby sa na ňom diskutovalo o kríze v Gruzínsku a o krokoch voči Rusku, ktorého kroky v Gruzínsku sa pokladajú za prehnané a neprimerané. V tom čase sa objavili hlasy, ktoré požadovali uvalenie sankcií voči Moskve. Takéto opatrenia však vzhľadom na odpor spomenutých krajín EÚ neboli schválené (EurActiv 02/09/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA