EÚ aktívne rieši konflikt v Gruzínsku

EÚ poskytla milión eur pre civilné obete v Gruzínsku. Do Tbilisi a Moskvy vycestoval šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner, aby pomohol zastaviť boje.

Európska únia zaujala aktívnu úlohu v snahách o zastavenie bojov v Gruzínsku. V nedeľu vycestoval do Tbilisi francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner, ktorého krajina aktuálne predsedá EÚ. Po stretnutí s gruzínskym pro-západným prezidentom Michailom Saakašvilim vyhlásil: “Naša úloha je jasná… musíme dosiahnuť okamžité zastavenie bojov, ktoré akceptujú obidve strany. Musíme rokovať a hľadať politické riešenia, nie vojenské.”

Kouchner v pondelok odcestoval do Moskvy, kde by mal rokovať s prezidentom Dmitrijom Medvedevom. EÚ je v delikátnej situácii, keďže Rusko je strategický energetický dodávateľ pre mnohé členské štáty.

Najostrejší tón voči Moskve žiadajú Poľsko a baltické štáty. Varujú pred “novou ruskou rozpínavosťou.”  Varšava dokonca vyzýva, aby EÚ vyslala do Gruzínska špeciálne jednotky, ktoré by pomáhali stabilizovať situáciu.

“Ak si chce EÚ zachovať rešpekt, mala by zmraziť rokovania o novej partnerskej dohode s Ruskom, ako aj aktuálnu dohodu o spoločnom priestore, až kým ruská armáda neopustí suverénne územie Gruzínska,” vyhlásil lotyšský europoslanec Vytautas Landsbergis (EPP-ED).

EÚ vo svojom stanovisku Gruzínsko podporila: “EÚ silne podporuje suverenitu a územnú integritu Gruzínska a jeho medzinárodne uznaných hraníc a vyzýva Rusko, aby ich rešpektovalo.”

Mnohí analytici však poukazujú na podobnosť situácie separatistického južného Osetska a Kosova. Nezávislosť kosovských Albáncov a odtrhnutie od Srbska už uznala väčšina európskych krajín. Odporcovia však zdôrazňujú, že historické pozadie kosovského problému je úplne iné ako v prípade Osetska. Navyše, Ahtisaariho plán navrhol kosovskú nezávislosť ako sui generis riešenie, čo znamená, že sa nebude aplikovať na iné regióny vo svete.

EÚ sa snaží presadiť mierový plán, ktorý požaduje okamžité zastavenie bojov, prístup k zdravotnej starostlivosti pre ranených, kontrolované stiahnutie jednotiek oboch strán a eventuálne politické rozhovory.

Európsky komisár pre rozvojovú a humanitárnu pomoc Louis Michel oznámil, že EÚ poskytne civilistom v južnom Osetsku okamžitú pomoc v objeme milión eur. Zabezpečí predovšetkým urgentnú zdravotnícku pomoc, dodávky vody, potravín, prikrývok, šatstva, stanov a prístreškov.

“Je to prvá pomoc, aby sme zabezpečili základné humanitárne potreby. Ďalšie financie uvoľníme, akonáhle budú vyhodnotené potreby v teréne,” uviedol Louis Michel. Oddelenie humanitárnej pomoci Európskej komisie je v Gruzínsku prítomné od roku 1993 a celový objem humanitárnej pomoci od EÚ dosiahol  104 miliónov eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA