EÚ a USA – jednotní v postoji k Hamasu

Pokračovanie financovania Palestínskej samosprávy bude závisieť od postoja vlády vedenej Hamasom k otázkam ako terorizmus, či právo Izraela na existenciu – zhodne to tvrdí EÚ, USA, Rusko i OSN.

 

Krátka správa

Prijatím „vyčkávacej pozície“ chce EÚ zabrániť tomu, aby si úplne zavrela dvere pre spoluprácu s Hamasom, ktorý bude veľmi pravdepodobne zostavovať budúcu palestínsku vládu.

Rada pre vonkajšie vzťahy sa 30. januára dohodla na požiadavke, aby „Hamas a všetky ostatné frakcie odmietli násilie, uznali právo Izraela na existenciu a odzbrojili“. Nová vláda sa má zaviazať „k mierovému a dohodnutému riešeniu konfliktu s Izraelom, založenému na existujúcich dohodách a Cestovnej mape. Na tomto základe je EÚ pripravená naďalej podporovať palestínsky ekonomický rozvoj a vytváranie demokratického štátu.“

Línia EÚ dostala včera podporu aj na londýnskom stretnutí Štvorky – štyroch principiálnych medzinárodných hráčov v riešení blízkovýchodného konfliktu, teda USA, EÚ, Ruska a OSN.

Hoci Spojené štáty považujú Hamas za teroristickú organizáciu, a preto s ňou odmietajú kontakty, šéfka americkej diplomacie Condoleezza Rice naznačila, že USA sú pripravené brať do úvahy palestínske „humanitárne potreby“. Pomoc tak môže plynúť charitám aj pri vláde Hamasu.

„Pozeráme sa rovnakým smerom s rovnakými ašpiráciami“, povedala Ursula Plassnik, rakúska ministerka zahraničných vecí, ktorej krajina je držiteľom predsedníctva EÚ.

EÚ je najväčším donorom Palestínskej samosprávy. V roku 2005 jej poskytla 500 miliónov eur v zariadeniach, potravinovej pomoci, sociálnych službách a podpore pri voľbách.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA