EÚ: Hamas sa musí vzdať násilia

Víťazstvo Hamasu vo voľbách do parlamentu Palestínskej samosprávy 26. januára šokovalo svet. EÚ tvrdí, že Hamas musí byť „pripravený pracovať pre mier“. Biely dom tvrdí, že s Hamasom nebude rokovať.

 

Krátka správa

Európska únia privítala demokratické a férové podmienky, za ktorých sa uskutočnili tohtotýždňové parlamentné voľby v Palestínskej samospráve. Varovala však, že vláda vedená Hamasom sa musí vzdať násilia a uznať Izrael – len tak si môže udržať dobré vzťahy s Európou, ktorých súčasťou je aj každoročná finančná pomoc. Komisárka pre vonkajšie vzťahy súčasne povedala, že „vyhlasujeme, že budeme radi spolupracovať s akoukoľvek vládou, ak je táto vláda pripravená pracovať mierovými prostriedkami“.

Hamas, oficiálne známy ako Hnutie islamského odporu, vyhral podľa predbežných výsledkov 76 zo 132 miest v parlamente.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana povedal, že rada ministrov zahraničných vecí bude 30. januára analyzovať výsledky volieb. Vo svetle záverov potom „EÚ oznámi svoje názory a možnosti spolupráce“.

Rakúske predsedníctvo v oficiálnom vyhlásení píše, že „v politickom procese nie je miesto pre skupiny alebo jednotlivcov zastávajúcich násilie. Európska únia žiada všetky frakcie aby odzbrojili, vzdali sa násilia, a uznali právo Izraela na existenciu“. V rovnakom tóne povedal britský minister zahraničných vecí Jack Straw, že ak vláda Hamasu „pôjde iným smerom a nevzdá sa násilia… bude čeliť príslušnej odpovedi“.

Spojené štáty považujú Hamas za teroristickú organizáciu. Prezident George Bush povedal: „Jasne som sa vyjadril… že politická strana hovoriaca v rámci svojich postojov o zničení štátu Izrael nie je stranou, s ktorou budeme rokovať.“

Súčasný izraelský premiér Ehud Olmert povedal: „Ak bude súčasťou vlády, alebo na jej čele, Hamas, Palestínska samospráva sa zmení na teroristickú organizáciu.“

Leila Shahid, generálny vyslanec Palestínskej samosprávy pri EÚ, povedala, že podmienky, ktoré si EÚ kladie vo vzťahu k Samospráve, by mali byť rovnaké, ako podmienky pri iných partneroch v Stredomorí, vrátane Izraela.

Veľvyslanec EÚ pri Palestínskej samospráve Ramiro Cibrian-Uzal pre Jerusalem Post povedal, že Únia bude naďalej „plniť (svoje) finančné záväzky voči Palestínskej samospráve v miere, v akej bude Hamas plniť politické záväzky voči Európskej únii“. EÚ poskytla v roku 2005 samospráve celkovo pomoc vo výške 500 miliónov eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA