EÚ i NATO si opäť sadajú za rokovací stôl s Ruskom

Predstavitelia Severoatlantickej aliancie sa včera zhodli, že USA a európski spojenci musia prekonať rôznosť názorov a definovať spoločný postoj k Rusku. Včera sa za pokračovanie rozhovorov s Moskvou o novej Dohode o partnerstve a spolupráci vyjadrila aj EÚ.

Ministri krajín NATO sa včera (2.12.) vyslovili za obnovenie dialógu s Ruskom. Kontakty by sa mali opätovne nadviazať prostredníctvom neformálnych zasadnutí Rady NATO-Rusko, ktorá sa od invázie Moskvy do Gruzínska prestala schádzať. Súčasne je v hre aj možnosť obnovenia politických vzťahov s Kremľom na oficiálnej úrovni. Mandát pre hľadanie kompromisu a preskúmanie, či pre takýto krok existuje všeobecná podpora spojencov, má po včerajšom zasadnutí Jaap De Hoop Scheffer, generálny tajomník NATO.

„Určite to neznamená, že uvažujeme o akceptácii hlasov z Moskvy, ktoré by sme radšej nechceli počuť [a ktoré hovoria] o možnom rozmiestnení rakiet Iskander v blízkosti Litvy, ktoré môžu ohroziť verného spojenca, Poľsko,“ cituje De Hoop Scheffera Financial Times. Šéfka americkej diplomacie podľa denníka dodala, že sa nejedná o samozrejmý krok a pripomenula, že Washington svoj názor na angažovanie sa Moskvy v Gruzínsku nezmenil a stále ho považuje za „neprijateľné.“

Včera sa v Bruseli zišli aj hlavní vyjednávači EÚ a Ruska, aby preskúmali možnosti obnovenia rozhovorov o novej Dohode o partnerstve a spolupráci medzi oboma stranami. Hlavný európsky vyjednávač, Eneko Landaburu, oznámil, že Spoločenstvo sa zhodlo, že Moskva si plní záväzky vyplývajúce z dohody o prímerí, ktorú sprostredkoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. EÚ si preto želá obnovenie rozhovorov, ktoré sú zastavené od 1. septembra 2008 ako odpoveď na vojenský zásah v Gruzínsku.

Spoločné zasadnutie vyjednávačov EÚ a Ruska nadväzuje na dohodu zo summitu EÚ-NATO, kde sa obe strany na takomto kroku dohodli (EurActiv 18/11/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA